Esportowe podsumowanie tygodnia 13-19 września

fot. Maciej Kołek / Anonymo

Blamaż Anonymo w kwalifikacjach do IEM Fall 2021, tragiczne występy Evil Geniuses, nowy zawodnik x-kom AGO oraz zamieszanie wokół organizacji G2 Esports – to i wiele więcej w najnowszym esportowym podsumowaniu tygodnia!

G2 Esports ponownie oskarżone o łamanie praw transferowych

Zmiany w dywizji League of Legends w G2 Esports są jednym z gorętszych tematów w ostatnich tygodniach. Oliwy do ognia dolało MAD Lions, które w ubiegłym tygodniu oskarżyło organizację Carlosa „ocelote’a” Rodrígueza Santiago o tzw. „tampering and poaching”, czyli manipulację i kaperowanie. W praktyce oznacza to, że osoby powiązane z G2 chciały odebrać lub podkupić jednego z zawodników Lwów w sposób omijający oficjalne procedury transferowe. Spekuluje się, że ma być to Matyáš “Carzzy” Orság, strzelec Mistrzów Europy, który wciąż nie przedłużył kontraktu z MAD Lions, w przeciwieństwie do swojego wspierającego. 

Ponadto według doniesień MAD Lions chce zaostrzenia obowiązujących zasad dotyczących transferów. miało się odbyć spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyli wszyscy przedstawiciele drużyn z LEC. Podczas niego odbyło się głosowanie w sprawie zmian w regulaminie, które zostały przegłosowane rezultatem 8 do 2, z czego przeciwko głosowało G2 Esports oraz Team Vitality.

Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski może wystąpić na KSW

Już wiele razy było głośno o potencjalnej walce pashy, lecz do tej pory przeważnie mówiono o tym w pryzmacie gali FAME MMA. Nie jest nawet tajemnicą, że federacja zaproponował walkę esportowcowi przeciwko Kizo. Pech niestety chciał, że w tym samym czasie i legenda Virtus.pro zmagała się z problemami z plecami. Jarząbkowski powiedział wówczas, że walka z KIZO byłaby dla niego idealna, ponieważ nie musiałby brać udział w bezsensownych “pyskówkach”. Zwyczajnie wszedłby do ringu i zrobił swoje.

Teraz ponownie wraca temat walki pashy. Ostatnio w podcascie „W trójkącie towarzyskim” Leśnodorskiego i Żurnalisty, którego gościem był Maciej Kawulski, właściciel KSW padło pytanie o Jarosława. Rozmowa potoczyła się w takim kierunku, że w pewnym momencie obaj panowie zadzwonili do obecnego streamera, a współwłaściciel KSW zaproponował byłemu zawodnikowi Virtusów wyjście na kawę, na której ci mieliby obgadać szczegóły potencjalnej walki „Pudziana esportu”.

Blamaż Anonymo w walce o Majora

Anonymo było ostatnią nadzieją na awans polskiej drużyny na Majora. Droga ta wciąż była długa, poniewaz rozpoczynała się jeszcze w zamkniętych kwalifikacjach do IEM Fall 2021. Niestety zespół Pawła “innocenta” Mocka udowodnił, że nie zasługuje na to miejsce, co potwierdził sam zawodnik po trzeciej porażce z rzędu. Anonymo zmarnowało trzy szanse, przegrywając kolejno ze SKADE, MAD Lions oraz OPAA Gaming. Porażka boli szczególnie mocno, bo obnażyła prawdziwe oblicze polskiego zespołu, który nie poradził sobie z oponentami spoza pierwszej setki rankingu HLTV. 

Evil Geniuses odpada z BLAST Premier Fall Groups 2021

Zgodnie z oczekiwaniami, Evil Geniuses nie pokazało się z dobrej strony podczas BLAST Premier Fall Groups 2021. Zespół trawiony przez problemy kadrowe odpadł z wydarzenia po dwóch porażkach. Jednakże wszystko powinniśmy pochwalić Michała “MICHU” Müllera, który mimo porażki swojego zespołu, był w stanie wypracować imponujący wynik indywidualny. Polak znalazł się wśród najlepszej trójki graczy grupy A, z ratingiem 1.16. Lepsi okazali się jedynie ZywOo oraz EliGE. 

x-kom AGO zatrudnia szóstego zawodnika

Włodarze x-kom AGO stawiają na dalszy rozwój, przyjmując do dywizji CS:GO szóstego gracza – Szymona „kRaSnaLa” Mrozka. Dotychczas reprezentował on barwy los kogutos, które później zostało zrzeszone przez organizację ESCA Gaming. Występował głównie w Polskiej Lidze Esportowej oraz ESEA Advanced. W wakacje wywalczył sobie awans do Faceit Pro League, udowadniając swój indywidualny talent strzelecki.

Major na pewno odbędzie się w Sztokholmie

PGL potwierdza, że najważniejsze wydarzenie CS:GO tego roku odbędzie się w Avicii Arenie w Sztokholmie. 22 września wystartuje sprzedaż biletów, a warto wspomnieć, że wcześniej wspomniany obiekt może pomieścić aż 14.000 widzów! Turniej rozpocznie się 26 października (nie 23 jak ogłaszano wcześniej) i potrwa do 7 listopada. Finały rozegrane zostaną w dniach 4-7 listopada. Będzie to pierwszy Major po piętnastu miesiącach przerwy! Uczestnicy będą walczyć o historycznie dużą pulę nagród wynoszącą $2.000.000.

IEM w Katowicach z publicznością

Według najnowszych zapowiedzi firmy ESL, potwierdzono dwa Intel Extreme Masters w stolicy Górnego Śląska – na rok 2022 i 2023. Ponadto już na najbliższym wydarzeniu organizatorzy zamierzają wpuścić publiczność, która będzie mogła zagrzewać do walki swoje ulubione zespoły. Oczywiście wszystko ma zostać przeprowadzone przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych, a osoby chcące pojawić się w Spodku będą musiały być zaszczepione. 

Karmine Corp obroniło mistrzostwo EU Masters

KCORP wraz z Jakubem „Cinkrofem” Rokickim sięgnęło po drugą wygraną z rzędu podczas EU Masters. Zespół polskiego leśnika w finale pokonał Fnatic Rising, w którym znajdziemy Pawła “Delorda” Szablę na pozycji szkoleniowca. Decydujące starcie dostarczyło ogrom emocji, ponieważ zobaczyliśmy pełne best-of-five, z piękną próbą powrotu Fnatic. Ostatnia mapa zadecydowała jednak o zwycięstwie Karmine Corp. Sam Delord przyznał, że zostali skazani na porażkę jeszcze w fazie wyboru bohaterów. 

Gambit Esports wygrywa VCT Masters w Berlinie

Rosyjska formacja pokazała, że nie ma sobie równych w VALORANCIE. Gambit Esports przez cały turniej zaliczyło wyłącznie jedną porażkę, lecz to potknięcie nie uniemożliwiło im drogi do wielkiego finału. O mistrzostwo zagrali z Teamem Envy i na przestrzeni całego pojedynku nie przegrali nawet mapy. Podniesiony puchar przez zawodników Gambit oznacza, że awansowali na VALORANT Champions 2021 oraz wzbogacili się o $225.000.