Esportowe podsumowanie tygodnia 6-12 września 2021

Anonymo jako jedyna polska drużyna wciąż walczy o Majora, Heroic jako organizacja ma gigantyczne problemy, nadchodzą zmiany w kolejnej dywizji G2 Esports – to i wiele więcej w esportowym podsumowaniu drugiego tygodnia września.

Anonymo jedyną polską drużyną z jakąkolwiek szansą na Majora

Aż cztery otwarte rundy kwalifikacyjne nie wystarczyły aby jakikolwiek polski skład załapał się na zamknięty turniej eliminacyjny do IEM Fall 2021 – ostatniego wydarzenia RMR przed nadchodzącym Majorem. Oznacza to, że Anonymo będzie jedynym polskim składem walczącym o grę na PGL Major Stockholm 2021. Polacy stoją jednak przed trudniejszym zadaniem niż zakładano – organizatorzy zawodów RMR zadecydowali o ustawieniu zespołów według globalnego rankingu ESL, co może skomplikować sytuację Anonymo. Snax i spółka najprawdopodobniej spotkają się z Bułgarami spod bandery SKADE, którzy obecnie zajmują 22. miejsce w zestawieniu HLTV. Zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia pokonali BIG, Spirit czy FunPlus Phoenix – zwycięstwa te świadczą o ich fenomenalnej formie. Warto jednak pamiętać, że wystarczy jedna wygrana spośród dwóch meczów aby awansować na główny turniej IEM Fall i walczyć o kolejne punkty. 

Natus Vincere po raz czwarty; s1mple i spółka z mistrzostwem w 14. sezonie ESL Pro League

Na`Vi wygrywa swój czwarty turniej w tym sezonie. Rosjanie okazali się najlepsi podczas ESL Pro League, a nagrodę najlepszego gracza zgarnął oczywiście Aleksandr “s1mple” Kostyliev. Zespół wzbogacił się nie tylko o $200.000 z puli nagród turnieju – Natus Vincere wygrało tzw. Wielkiego Szlema (Intel Grand Slam), dzięki czemu na ich konto wpłynie okrągły milion dolarów. 

HUNDEN pociągnął organizację na dno?

Nie cichną doniesienia dotyczące afery z HUNDENEM, Heroic oraz pozostałymi zawodnikami w roli głównej. Były trener formacji, po tym jak został ukarany za ujawnienie wrażliwych dokumentów taktycznych, oskarżył graczy o pomoc w tzw. coach-bugu. Dni mijają, kolejne oskarżenia są rzucane, sprawą zajęło się ESIC, a cała “drama” może doprowadzić do upadku Heroic. Na oficjalnej stronie zniknęły wszystkie informacje dotyczące sponsorów i partnerów. Włodarze nie wydali w tej sprawie oficjalnej informacji, lecz najprawdopodobniej marki te wycofały się ze wsparcia, gdyż nie chcą być kojarzone z aferą.

Mistrzostwa Świata League of Legends odbędą się w Islandii

Riot Games potwierdziło wcześniejsze doniesienia – tegoroczne Worldsy odbędą się w Islandii. Najlepsi zawodnicy rozegrają zawody w hali sportowej Laugardalshöll w Reykjaviku, a decyzja ta nie powinna nikogo dziwić. Wcześniej pod dachem tego obiektu firma zorganizowała już imprezy Mid-Season Invitational oraz VALORANT Masters. Na tegorocznych Mistrzostwach Świata ponownie zabraknie reprezentantów Wietnamu, lecz jest to dobra wiadomość dla Polaków, ponieważ z tego powodu Rogue automatycznie awansowało do głównej fazy Worldsów. Harmonogram wydarzenia wygląda następująco:

  • Play-in: 5-9 października
  • Faza grupowa: 11-13 oraz 15-18 października
  • Ćwierćfinały: 22-25 października
  • Półfinały: 30-31 października
  • Finał: 6 listopada

Kolejne zmiany w G2; tym razem w dywizji Counter-Strike’a

W ubiegłotygodniowym podsumowaniu pisaliśmy o prawdopodobnych roszadach w zespole League of Legends. W ciągu ostatnich dni wypłynęła kolejna informacja, wskazująca na to, że zmian w składzie dokona również dywizja CS:GO. Drużyna notowana obecnie na trzeci najlepszą ekipę świata zaliczyła tragiczny wynik podczas 14. sezonu ESL Pro League, przegrywając pięć meczów z rzędu. Według doniesień portalu cybersport.ru, z zespołem rozstanie się Audric „JaCkz” Jug, którego zastąpi Brian „Maka” Kanda, reprezentujący dotychczas LDLC OL, który w ciągu ostatniego kwartału wypracował sobie rating 1.16. 

Turniej CS:GO na Stadionie Śląskim

Narodowa Drużyna Esportu zajmie się organizacją turnieju Counter-Strike: Global Offensive, który odbędzie się 8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na ten moment nie zdradzono zbyt wiele szczegółów, wszak nie jest znana lista uczestników rozgrywek, a jedynie fakt, że organizatorzy zaproszą jedynie cztery zespoły. Stawka będzie bardzo wysoka – oprócz 40.000 złotych w puli nagród pieniężnych, mistrzowie pojadą na V4 Future Sports Festival, gdzie do zgarnięcia będzie aż €300.000.

Karuzela transferowa rozkręcona

W ubiegłym tygodniu na europejskiej scenie CS:GO wykonano kilka znaczących ruchów transferowych. Zdecydowanie najgłośniejszym było przyjęcie Marcelo “coldzera” Davida przez Complexity, w którym brazylijczyk zastąpi Kristiana “k0nfig” Wienecke. Duńczyk w niefortunnym wypadku złamał nadgarstek, co wyklucza go z gry na kilka miesięcy. O zmianach poinformowało również Astralis, w którym na pewien okres zabraknie Lukasa “gla1ve’a” Rossandera, który udaje się na urlop tacierzyński, i zostanie zastąpiony przez Andreasa “Xyp9xa” Højsletha, przebywającego dotychczas na ławce rezerwowych. Ostatnią wiadomością jest oficjalny powrót Ladislava ”GuardiaN⁠” Kovácsa, który wraz z Denisem “seized⁠em” Kostinem i trójką młodzików będzie reprezentować barwy Singularity.