Intel Video Super Resolution w Chrome sprawdzone

Nie od dziś wiadomo, że technologie inteligentnego skalowania obrazu są przyszłością. W idealnym świecie pozwalałby na wykrzesanie jakości nie do odróżnienia od tych natywnych lub nawet lepszych z mediów o niższych rozdzielczościach, co znacznie ograniczyłoby zużycie transferu sieciowego oraz mocy przerobowej serwerów.

Dałoby to też opcję na wzbogacenie treści nagranych w starszych standardach, dla których nie ma źródeł wysokiej jakości. To dodałoby blasku wielu starym, lecz ponadczasowym produkcjom.

Aby algorytmy stawały się coraz lepsze, muszą być jednak na początku dobrze zaimplementowane. To oznacza niski próg wejścia sprzętowego, rozsądny pobór prądu podczas pracy i szeroką kompatybilność z formatami sieciowymi. Intel ewidentnie już od jakiegoś czasu nad tym pracuje, bo część ich kart graficznych potrafi w taki sposób wzbogacać obraz.

Intel Video Super Resolution od 10-tej generacji iGPU i w Arc, przynajmniej na razie

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że wsparcie tej technologii nie jest oficjalne, więc na razie nie każdy może sobie ją od tak uruchomić w swojej przeglądarce Chrome czy z pomocą suwaka w sterowniku Intela.

Do aktywacji funkcji trzeba dodać komendę „–enable-features=IntelVpSuperResolution” w okienku Element docelowy dla Google Chrome.

Źródło: @SquashBionic

Takie skalowanie łączy się ze zwiększeniem poboru prądu karty graficznej, a jego efekty będą różnić się w zależności od jej mocy oraz materiału źródłowego.

Źródło: hddvddegogo

Mam wrażenie, że do starszych anime te rozwiązanie będzie wręcz idealne.

Źródło: Dcinside/Quasar Zone
Źródło: Quasar Zone