Majowa aktualizacja Win10 coraz bliżej

Wprowadzenie przez Microsoft najnowszej dużej paczki zmian mocno się przeciąga. Pierwotnie uaktualnienie zaplanowane na marzec tego roku i oznaczone numerkiem 1903 zobaczymy najprawdopodobniej do końca maja tego roku. Jakie zmiany zostaną wprowadzone? Otóż zmian będzie sporo i dotkną m.in:

  • Menu Start, w którym pojawi się np. możliwość odpinania całych grup aplikacji lub folderów. Menu Start od teraz stanie się oddzielnym procesem a nie składnikiem powłoki systemowej (shella)
  • Centrum akcji, w którym m.in. edycję poszczególnych akcji będzie można przeprowadzić za pomocą prawego przycisku myszki oraz pojawi się suwak do regulacji jasności ekranu (dla notebooków).
  • Paska zadań i zasobnika systemowego (tray), w którym rozdzielono Cortanę (i tak niedostępną w Polsce) i funkcję Wyszukaj oraz dodano ikonę aktywności mikrofonu pokazującą która z aplikacji aktualnie korzysta z mikrofonu.
  • Eksploratora plików, w którym delikatnie zmieniono efekty graficzne oraz dodano nowy sposób sortowania plików w folderze Pobrane.
  • Aktualizacji Windows gdzie dodano możliwość wstrzymania aktualizacji na 7 dni (również dla wersji Home) oraz przebudowano mechanizm Windows Update „pod spodem”. M.in. dlatego nowa wersja systemu potrzebuje 7GB więcej miejsca na dysku, której jest zarezerwowane właśnie dla WU.

Pomniejsze zmiany dotkną także Notatnika, Paska Gry, konsoli (cmd.exe), aplikacji Twój Telefon i wielu innych składników systemu, które m.in mogą wpłynąć na ogólną wydajność systemu.

Pogląd na zmiany w wersji wideo możecie zobaczyć poniżej: