Nowości od AMD na targach CES 2019

Jak wiecie z poprzednich newsów, właśnie trwają jedne z największych targów elektroniki użytkowej: Consumer Electronic Show w Las Vegas. Komputery jak najbardziej to elektronika użytkowa, więc przedstawicieli tej branży na targach jest dużo wliczając w to oczywiście tych największych. Zaczynamy nasz subiektywny przegląd targów od informacji od AMD – jednego z kluczowych partnerów PC ACTINA.

Otóż AMD skupiło się na dwóch (dla PCtów chyba najważniejszych) segmentach: zapowiedziano nowe procesory i nowe karty graficzne. Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami nowe procesory to roboczo nazywana rodzina CPU Ryzen 3000. Procesory te będą miały konstrukcję modułową (z wykorzystaniem tzw. chipletów) co umożliwiać ma łatwą modyfikacje i rozbudowę CPU o np. kolejne rdzenie. Główny blok będzie wykonany w litografii 7nm, pomocnicze bloki będą 14 nanometrowe. To przemyślana decyzja umożliwiająca spore oszczędności, łatwość rozbudowy i szybsze wprowadzenie CPU na rynek.

Pokazany na CES Ryzen 3000 był 8 rdzeniowy i 16 wątkowy i wg. wykonanego testu w Cinebenchu (renderowanie sceny 3D) osiągał wyniki minimalnie lepsze od intelowego Core i9-9900K i ma być 15% szybszy od Ryzena 2700X. Przy czym: AMD nie podało taktowania CPU a wręcz zapowiedziało, że sklepowy egzemplarz bedzie szybszy niż ten z demo oraz pobór mocy CPU od AMD wynosił około 133W a Intela prawie 180W. Oprócz tego wiadomo na pewno, że nowe Ryzeny obsłużą najnowszą wersję magistrali PCI Express 4.0 (co powoduje znaczne przyspieszenie komunikacji np. między CPU a kartą graficzną), będą działać w płytach głównych z podstawką AM4 i że pojawić się mają w sklepach w okolicach wakacji. Zapowiada się „killer” choć wg. moich testów 15% szybciej od 2700X to nie jest wydajność 9900K…Cała nadzieja w cenie i dostępności.

Jeśli mowa o PCI-E 4.0 to zgodne z nią będą także zapowiedziane karty graficzne z układem AMD Radeon VII. Nowa karta ma dorównywać wydajnościowo układom RTX 2080 i kosztować tyle samo. Oczywiście Radeony VII nie będą posiadały (raczej nie w tej generacji GPU) jednostek odpowiedzialnych za śledzenie promieni (RT), ale przy obecnym wykorzystaniu tej technologii w grach nie wydaje się to być problemem…Co jeszcze wiadomo o nowych układach? Będa produkowane w wymiarze 7nm, mają mieć 16GB pamięci typu HBM i przepustowość w okolicach 1TB/s. Jak będzie naprawdę i z wydajnością i z cenami – czas pokaże, ale o ile CPU wyglądają realnie tak o VGA nieco się obawiam. Myślę, że Radeon VII będzie przyzwoitej wydajności kartą ze średniej/wyższej półki i będzie typowym „przetrwalnikiem” do czasu pokazania nowej generacji o kodowej nazwie Navi lub Arcturus. Walka w segemencie kart zaczyna się na nowo a wygrać możemy my – o ile nie ruszy ponownie szał na kryptowaluty.

Autor: MR