Przegląd tygodnia w branży IT

Nie samym esportem człowiek żyje więc pora na garść subiektywnie wybranych informacji ze branży (około)komputerowej.

Zacznijmy przyjemnie – o grach komputerowych:

Głośnym echem odbiła się premiera gry Red Dead Redemption 2 wydanej przez studio odpowiedzialne m.in. za GTA V. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez graczy i jeszcze cieplej przez analityków finansowych dając wyraźny zysk twórcom. Wprawdzie RDD2 wyszło tylko na konsole  (Xbox i PlayStation), ale pojawiające się tu i ówdzie przecieki wskazują na planowaną wersję gry na komputer PC. Pożyjemy – zobaczymy.

Battlefield V nadchodzacy wielkimi krokami chyba już nie zaliczy przesunięcia terminu premiery (20 listopada), ale za to twórcy podają kiedy w grze pojawi się tryb Battle Royale. I przyjdzie nam poczekać aż do marca 2019 roku. Ogólnie wygląda na to, że ta gra wydawana będzie mocno na raty (szkoda, że zapłacić trzeba z góry…): na początek dostaniemy: 8 map, 8 trybów multi i jedna (póki co niekompletna) kampania Wojenne Opowieści. W grudniu mamy dostać kolejną „część” gry pod tytułem Teatr Wojny z rozdziałem Overture z nową mapą Panzerstorm. W styczniu premierę ma mieć 4 część Wojennych Opowieści (The Last Tiger) wraz z treningową mapą do nauki walki pojazdami. Potem ma pojawić się rozdział pt. Lightning Strikes i zmodyfikowany tryb Szturm oraz tryb Drużynowego Podboju. No i w marcu tryb BattleRoyale o wdzięcznej nazwie Burza Ognia. Oczywiście zapewne po drodze pojawią nowe wyzwania, odznaczenia, bronie, skórki do nich i na pewno bugi, patche i hot-fixy…

 Czas na poważniejsze wydarzenia:

IBM kupuje RedHat stając się, zdaje się, największym operatorem usług chmurowych na świecie. Zakup ma na celu rozwój oprogramowania i usług subskrypcyjnych. Wartość transakcji to ok. 34 miliardów dolarów.

30 października miał miejsce Apple Special Event, czyli kolejna tegoroczna prezentacja nowości z literką „i” z przodu. Zaprezentowano m.in. całkiem nowego Ipada Pro – całkiem nowego,bo ze znacznie zmienionym wyglądem (cienkie ramki), z nowym układem A12X Bionic oraz z nowym ekranem Liquid Retina (11 i 12,1″) a także z nową w Ipadzie funkcją FaceID i przy okazji z nowymi akcesoriami: klawiaturą i nowsza wersją rysika.  Nowe są także ceny zaczynające się od 3799 PLN a kończąc na prawie 9 tys. PLN. Mamy także nowego MacBookAir ze znacznie ulepszonym ekranem (rozdzielczość, odwzorowanie kolorów, ultra cienka ramka) i przeprojektowaną klawiaturą. Nowy Air bazuje na 8 generacji procesorów Intel Core, obsłuży do 16GB RAM i na szybkim SSD pomieści do 1,5 TB danych. Pokazano także nowiutkiego MacMini do którego Apple dało radę upakować 4 i 6 rdzeniowe CPU, do 64GB RAMu DDR4, do 2TB dysku SSD oraz m.in. HDMI 2.0, Thunderbolt 3 i Ethernet w wersji 10Gb/s.

Intel i AMD zaprezentowały swoje wyniki finansowe. Zestawienie godne Dawida i Goliata jeśli idzie o wartość, ale obie firmy finansowo radzą sobie znakomicie. Przy okazji warto nadmienić o lekkiej stabilizacji cen procesorów Intela (niestety w górnej strefie) i lekkie poruszenie po krążących tu i ówdzie plotkach o ograniczaniu dostępności procesorów AMD Ryzen.

Nowa karta graficzna od AMD i zmodyfikowana wersja GTXa 1060 od Nvidii. Pojawiły się informacje o nowym Radeonie RX 590 (karta ze średniego segmentu wydajnościowego) i o wyposażeniu znanego GTXa 1060 w wersji z pamięciami GDDR5X co ma zwiększyć przepustowość pamięci ze 192 GB/s do 240GB/s.

Microsoft ciągle nie poprawił październikowej aktualizacji systemu Windows 10, za to znalazł przyczynę kasowania plików i pracuje nad nią. Przy okazji użytkownicy znaleźli kolejny problem z obsługą plików *.zip przez wbudowane w system narzędzie i parę pomniejszych błędów. Reasumując: czekamy.