Ta sama wydajność za mniej prądu – co to jest undervolting?

Undervolting to proces obniżania napięcia prądu i nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy wejść w BIOS jak na wideo poniżej i zacząć schodzić z wartościami do momentu utraty stabilności w pełnym obciążeniu.

Warto przy tym używać profilu XMP dla pamięci RAM, by przy konfiguracji procesora nie wprowadzać dodatkowych zakłóceń. Opóźnieniami i taktowaniem DDR powinno zająć się w drugiej kolejności.

W tym przypadku na pierwszym planie undervoltingu jest procesor, w innym będzie to chip karty graficznej lub VRAM. Cele za każdym razem są te same – zmniejszenie poboru prądu i generowanego przy nim ciepła.

Co daje undervolting?

Potencjalnie wyższą kulturę pracy sprzętu, bo systemy chłodzenia mają mniej ciepła do odebrania, więc mogą działać mniej intensywnie.

Najważniejsze jest jednak to, że nie oczekuje w zamian niczego więcej oprócz paru godzin Twojego czasu przy pierwszej konfiguracji komputera.

Możesz też rzecz jasna oprzeć się o profesjonalistów i zamówić gotowy PC z już ustawionym i przetestowanym BIOS, jak te z serii Actina Silent.