Karty graficzne z podatkiem od pamięci VRAM?

karty graficzne znowu drożeją

Rząd Pakistanu wpadł na bardzo ciekawy pomysł. Na karty graficzne będzie nakładany podatek w zależności od wielkości ich pamięci VRAM.

Zastanawialiście się kiedyś, jak można skutecznie uprzykrzyć życie graczom? Pakistan wpadł właśnie na doskonały pomysł – obciążyli karty graficzne zupełnie nowym podatkiem. Informacja jest jednak wyjątkowo ciekawa, z powodu tego jak obliczają jego stawkę. Wszystko zależy od wielkości pamięci VRAM.

W Pakistanie obowiązują dwa podatki, które są doliczane do cen kart graficznych. Całe prawo powstało kilka lat temu, na fali popularności kryptowalut. Kraj ten był jednym z większych potentatów tej branży ze względu na bardzo niskie ceny prądu, co stwarzało doskonałe warunki do kopania. Władze szybko znalazły więc sposób na dodatkowy zarobek.

Niestety, wartość podatku zależała od ceny samej karty graficznej. Dokładnie tak działa to zresztą na całym świecie. Pakistan nie ma jednak zbyt dobrej kontroli celnej – użytkownicy zaczęli więc masowo zaniżać wartości swoich GPU aby zapłacić mniejszy podatek. Jak słusznie podejrzewacie, nie spodobało się to władzom.

Zdecydowali więc oni, że wartość podatku będzie zależeć od wielkości pamięci RAM. Tak więc, wszystkie karty graficzne z 8 GB są „nominalnie” warte 196 dolarów amerykańskich. Oczywiście, system prowadzi do pewnych patologii – RTX 3070 z 8 GB pamięci VRAM wyceniane jest niżej od RTX 3060 z 12 GB pamięci VRAM. Ale cóż, nie dało się uniknąć pewnych pomyłek. Pytanie tylko, co powstrzymuje kupujących przed deklarowaniem innej wielkości pamięci.

Zobacz też:
RTX 3080 12 GB wraca do łask – Nvidia wznawia produkcję
Nvidia szykuje obniżkę cen kart graficznych z serii RTX 3000
Ryzen 7000 – AMD opóźnia premierę o dwa tygodnie