No i gitara – o pasji do tworzenia muzyki, czyli historia Piotra Stefańskiego.

stanowisko producenta muzycznego

Przedstawiamy pierwszego uczestnika akcji Komputer, który rozwija twoje pasje.

W opublikowanym już felietonie wyjaśniającym, czym tak naprawdę jest hobby i jak komputer wspiera niektóre pasje mogliście przeczytać, że zdarzają się sytuacje, w wyniku których hobby staje się pracą. Tak jest w przypadku Piotra Stefańskiego, który od około 20 lat zajmuje się tworzeniem muzyki. A wszystko zaczęło się przecież tak niewinnie, kiedy w 1979 roku pięcioletni wówczas Piotruś otrzymał od ojca podwójny album koncertowy zespołu Queen „Live Killers” z 1979 roku na kasetach (jak sam mówi – ma go do dzisiaj), a w szkole podstawowej pierwszy raz zagrał na gitarze.

Gitary wciąż są obecne w życiu dorosłego już dzisiaj Piotra Stefańskiego. Gra na akustycznej i elektrycznej, ale to właśnie muzyce elektronicznej poświęca większość swojego czasu, choć oczywiście wcześniej sukcesywnie odkrywał inne gatunki. Wracając jednak do muzyki elektronicznej trzeba powiedzieć, że nawet już sama elektronika budzi jednoznaczne skojarzenia z komputerami. W istocie jednak – jak twierdzi Piotr – dobry pecet przydaje się niezależnie od tego, czy zajmujemy się tworzeniem muzyki elektronicznej, czy też klasycznej, rockowej, death metalowej lub jakiejkolwiek innej.

Gatunek w tym przypadku nie ma absolutnie najmniejszego znaczenia. Istotne jest natomiast to, że po nagraniu ścieżki dźwiękowej trzeba zaimportować ją do odpowiedniego programu typu DAW (skrót od Digital Audio Workstation), czyli cyfrowej stacji roboczej. To właśnie dzięki niej otrzymujemy dostęp do szeregu przydatnych narzędzi. Ciężko wyobrazić sobie bez nich współczesną muzykę. DAW pozwala na komponowanie, miksowanie, a także montowanie i mastering rozmaitych materiałów dźwiękowych.

Samo tworzenie muzyki to niezwykle wymagające zajęcie, niezależnie od tego, czy nagrywamy wyłącznie przy pomocy programu komputerowego czy urządzeń zewnętrznych (syntezatory, efekty, instrumenty, itp.). Należy wykazać się kreatywnością i pomysłowością, ale także zaangażowaniem i cierpliwością. Potrzeba również odpowiednio dużej ilości czasu – Piotr Stefański na szczęście pracuje zdalnie, więc nie traci go na dojazdy. Mimo wszystko doba ma tylko 24 godziny, więc postprodukcja utworów nie może trwać w nieskończoność. Trzeba w jakiś sposób skrócić czas potrzebny na wygenerowanie gotowego już pliku.

Dlatego też w przypadku Piotra konieczne jest posiadanie odpowiednio mocnego komputera. Nie dość, że powinien on bez problemu uruchomić najbardziej zaawansowaną cyfrową stację roboczą wraz z potrzebnymi dodatkami (wtyczki bywają naprawdę obciążające), to musi również charakteryzować się szybkością działania. Do tego oczywiście należy zadbać o odsłuch – dobry mikrofon, kontroler z klawiszami i interfejs audio, bez tego ani rusz. Trzeba więc dysponować najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, jakich od pięciu lat dostarcza Piotrowi marka Actina.

Kluczowe jest posiadanie nowoczesnego procesora, wydajnej karty graficznej, odpowiedniej liczby RAM-u i super szybkiego dysku SSD o dużej pojemności (utwory muzyczne ważą naprawdę sporo, a dodatkowo na dysku przechowywane są ich fragmenty czy też nieudane nagrania oraz kopie robocze, wszystko może się kiedyś przydać). Poza tym trzeba myśleć przyszłościowo – coś, co dzisiaj jest wydajne i sprawdza się w codziennej pracy, za jakiś czas okaże się niewystarczające, ale wówczas znów z pomocą przyjdzie Actina, w której ofercie znajdziecie najbardziej zaawansowane i nowoczesne komputery i akcesoria.

Do wyżej wspomnianych trzeba oczywiście zaliczyć gotowe zestawy przetestowanych sprzętów przygotowane przez Actina z myślą o muzykach, choć nie tylko, bo w kolejnych artykułach poznacie pozostałych uczestników projektu Komputer, który rozwija twoje pasje, czyli podcastera Adama i streamera Michała.

Pod poniższymi linkami znajdziecie twórczość Piotra:

Soundcloud: https://soundcloud.com/sinealog

Bandcamp: https://sinealog.bandcamp.com/

Facebook: https://www.facebook.com/sinealog/

Instagram: https://www.instagram.com/sinealog/

Spotify: https://open.spotify.com/artist/66C3NJyODAwz7fQfvf2PWx

Deezer: https://www.deezer.com/pl/artist/69969892?autoplay=true

Beatport: https://www.beatport.com/artist/sinealog/793814