Nvidia zapowiada wydarzenie GeForce Beyond

Nvidia GeForce Beyond

Nvidia zapowiedziała oficjalnie wydarzenie GeForce Beyond. Już 20 września oficjalnie zaprezentują nowe karty graficzne!

Nareszcie mamy jakieś pewne informacje. 20 września odbędzie się wydarzenie GeForce Beyond, na którym Nvidia pokaże nam nowe karty graficzne z serii RTX 4000. Przy okazji, w końcu oficjalnie potwierdzili nazwę architektury, którą wykorzystają w nadchodzących GPU. Wszyscy od dawna podejrzewali, że będzie to Ada Lovelace, ale tak naprawdę nie było to oficjalna informacja i nazwa mogła być jedynie robocza.

Na krótkim trailerze wyraźnie widzimy jednak schemat obliczeń przez algorytm liczb Bernoulliego. Przez wielu matematyków jest on uznawany za pierwszy w historii ludzkości program komputerowy. Stworzyła go oczywiście genialna matematyczka Ada Lovelace – możemy to śmiało uznać za oficjalne potwierdzenie nazwy nowej architektury.

Na trailerze widzimy również trzy tajemnicze liczby – 208, 629 i 7538. Jak się okazuje, jest to numer telefonu, pod który można zadzwonić. Mechaniczny głos zapyta nas wtedy o to, jakiej prędkości oczekujemy. Niestety, to już zupełnie wszystko. Fani odkryli jednak, że 629 może oznaczać rozmiar matrycy w milimetrach kwadratowych, 75,38 to liczba tranzystorów w miliardach, a 2,08 to skok wydajnościowy w stosunku do poprzedniej generacji GPU.

Wygląda też na to, że 20 września Nvidia zapowie jedynie 3 nowe karty graficzne. Będzie to oczywiście RTX 4090, RTX 4080 z 16 GB pamięci VRAM i RTX 4080 z 12 GB pamięci VRAM. Na resztę modeli zaczekamy pewnie do przyszłego roku.

Zobacz też:
Nvidia planuje 3 nowe karty graficzne z serii RTX 3000?
RTX 4060 – nowe przecieki są dość rozczarowujące
RTX 4070 – Nvidia wciąż waha się co do specyfikacji