RTX 4090 TITAN/Ti zostało w pełni anulowane

Nvidia RTX 3090 Titan

Nvidia nie planuje wypuścić karty RTX 4090 w wersji Ti lub TITAN. Pierwsze testy zakończyły się niezwykle niepomyślnie.

Karty graficzne z serii RTX 4000 trafią już jutro do sprzedaży. Co prawda będą to jak na razie jedynie trzy modele, ale znamy już wszystkie szczegóły czarno na białym. Ciężko jednak nie zauważyć, że wcześniejsze przecieki były dość odmienne od specyfikacji RTX 4090. Analitycy bardzo szybko zauważyli, że część z nich musiała odnosić się do nieco mocniejszej karty, najprawdopodobniej z serii Titan lub Ti.

Niestety, wygląda na to, że RTX 4090 TITAN lub Ti nie trafi nigdy do sprzedaży. Model nie przeszedł testów jakości i okazał się zwyczajnie zbyt mocny. Jak zapewne jeszcze pamiętacie, TGP miało dochodzić aż do 900 W! Okazało się jednak, że to po prostu za dużo i karta nie spełnia wszystkich standardów.

RTX 4090 TITAN podczas testów stopiła kilka zasilaczy, uruchamiała awaryjne wyłączniki czy nawet sama zaczynała się zwyczajnie topić. W dodatku, jeśli wierzyć plotkom, karta była też po prostu olbrzymia. Wymagała dwóch 16-pinowych złączy i zajmowała aż 4 sloty. Montowano ją zatem z boku płyty głównej.

Nvidia jak na razie anulowała więc cały projekt i bardzo wątpliwe, żeby ruszyła go w najbliższej przyszłości. Wygląda zatem na to, że RTX 4090 pozostanie najmocniejszą kartą z serii Ada Lovelace. Ciężko również nie zauważyć, że seria TITAN nie sprzedawałaby się raczej najlepiej. Cena byłaby bardzo zaporowa.

Zobacz też:
RTX 3060 to najpopularniejsza karta graficzna według Steam Survey
RTX 4090 i 4080 oficjalnie. Nvidia prezentuje nowe karty
EVGA kończy wieloletnią współpracę z Nvidią