EVGA kończy wieloletnią współpracę z Nvidią

EVGA

EVGA kończy współpracę z Nvidią. Nie wyprodukują oni żadnych modeli niereferencyjnych z serii RTX 4000.

Na rynku kart graficznych zatrzęsła się właśnie ziemia. Znany producent kart graficznych EVGA poinformował w oficjalnym oświadczeniu prasowym, że kończą swoją długoletnią współpracę z Nvidią. To dość duża zmiana w ich ofercie – GPU stanowiły trzon ich sprzedaży. Najlepiej, znaliśmy ich z doskonałej serii KINGPIN, która zaskarbiła sobie sympatię wielu graczy.

No dobrze, ale o co tak naprawdę tutaj poszło? Czy EVGA wpadła w poważne problemy finansowe? Jak się okazuje, wcale nie! Oficjalnym powodem są słabe i stale pogarszające się relacje z Nvidią. „Zieloni” nie dzielili się z nimi szczegółami na temat specyfikacji ich nowych kart oraz proponowanymi cenami. Podobno większość informacji musieli oni czerpać z publicznych wypowiedzi CEO firmy.

Nietrudno się domyślić, że taka sytuacja nie jest akceptowalna. Producent potrzebuje znacznie więcej czasu na prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania i ewentualnego zainteresowania danymi modelami. Nvidia stawiała więc firmę w bardzo trudnej sytuacji i nie reagowała na żadne prośby.

Co ciekawe, EVGA zapowiedziała też, że całkowicie rezygnuje z rynku kart graficznych i nie podpisze nowych umów ani z AMD ani z Intelem. Wszystkie przygotowane przez nich prototypy RTX 4090 również nie trafią nigdy do sprzedaży. W branży planują utrzymać się zasilaczami, akcesoriami oraz płytami głównymi.

Użytkowników kart EVGA możemy jednak uspokoić. Firma wyraźnie zaznaczyła, że wciąż będzie respektowała umowy gwarancyjne, nie zostaliście więc nagle bez żadnego wsparcia technicznego.

Zobacz też:
Nvidia zapowiada wydarzenie GeForce Beyond
Nvidia planuje 3 nowe karty graficzne z serii RTX 3000?
RTX 3000 – karty graficzne Nvidii nigdy nie były tak tanie