Samsung ujawnił nową serię kart Nvidia – GeForce RTX 3050

Kilka dni temu, Samsung zaprezentował swoją najnowszą serię laptopów – Galaxy Book Pro. Same urządzenia robią już niesamowite wrażenie, szczególną uwagę zwróciła jednak wykorzystana w nich karta graficzna – Nvidia RTX 3050. Dlaczego? Firma jej jeszcze nawet oficjalnie nie zapowiedziała.

Tak naprawdę nie wiadomo czy to zaplanowana akcja marketingowa, czy Samsung popełnił niechcący dość spore faux-pas. W każdym razie wyszło na jedno – zapowiedzieli przed Nvidią zupełnie nową serię ich kart graficznych.

Oczywiście, już z samej nazwy możemy bardzo łatwo wywnioskować, że RTX 3050 będą najsłabszymi modelami z serii 3000. Niestety, nie znamy na razie żadnej konkretnej specyfikacji. Dosyć sporą poszlaką do co ich osiągów jest jednak opis samego laptopa Samsunga. Ma on pozwolić na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1080p na średnich ustawieniach graficznych w większości nowych tytułów.

Oznacza to oczywiście, że RTX 3050 będzie znacznie wolniejsza od modeli 3060, niemniej będzie bardzo dobrym wyborem dla mniej wymagających graczy. Nieoficjalne przecieki wspominają, że znajdziemy w niej około 2500 rdzeni CUDA. To dobry wynik, ale spory downgrade w stosunku do modelu 3060 (3840 rdzeni).

Wszystkich graczy czekających na swoją kartę graficzną musimy jednak odrobinę rozczarować. Istnieje spora szansa, że RTX 3050 nie trafi w ogóle w najbliższym czasie do sprzedaży. Bardzo prawdopodobne, że będą wykorzystywane jedynie w laptopach, a być może nawet jedynie w urządzeniach Samsunga.

Niestety, scenariusz ten jest bardzo prawdopodobny, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie trendy. Na rynku jest już niesamowity wręcz niedobór GPU. Producenci nie nadążają z ich produkcją a dodatkowo brakuje im po prostu komponentów. Bez wątpienia lepszą decyzją będzie więc produkcja nowego modelu jedynie do gotowych już komputerów. To znacznie wygodniejsze dla firmy.

Jak na razie, zgodnie z zapowiedziami Samsunga pewne są dwa modele – GeForce RTX 3050 i RTX 3050 Ti Max-Q. Z pewnością już wkrótce poznamy ich oficjalną specyfikację.