Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!

Dyski SSD

W końcu mamy to czarno na białym – dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD. Badanie przeprowadziła firma Backblaze, a wniosek jest wyraźny i oczywisty.

Oczywiście, już od dawna wiadomo, że dyski SSD to nowocześniejsze i lepsze rozwiązanie do naszych komputerów. Niemniej, przyjęło się, że dlatego, że są po prostu szybsze. Bardzo często konfiguracją w domowych PC jest więc jeden niezbyt pojemny dysk SSD na którym trzymamy pliki systemowe i aplikacje i duży dysk HDD na nasze dane.

Powód jest bardzo prosty, nośniki SSD są dalej znacznie droższe, szczególnie te o nieco większej pojemności. Budowa własnego komputera pochłania i tak dość spore pieniądze, szukamy więc oszczędności wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Jak się jednak okazuje, to niestety duży błąd. Badanie przeprowadzone przez Blackblaze, czyli firmę zajmującą się backupami danych, wyraźnie wykazało, że dyski HDD są znacznie bardziej awaryjne niż SSD.

Dodatkowo, wyniki naprawdę robią wrażenie. Urządzenia HDD przez cały cykl swojego życia zanotowały awaryjność na poziomie 6,04%. SSD natomiast… 0.65%!

Oczywiście, musimy traktować te badania z lekkim przymrużeniem oka. Powód jest bardzo prosty – dyski HDD biorące w nim udział były o średnio 2 lata starsze niż SSD. Z pewnością zaburzyło to dość mocno statystykę.

Niemniej, nawet wiek dysku nie spowodowałby aż tak dużej różnicy, wniosek jest dość oczywisty – nośniki SSD są znacznie mniej awaryjne i są lepszym wyborem przy kompletowaniu naszych komputerów. Warto tutaj dodać, że jeśli planujecie ich kupno to lepiej się pospieszcie. Wszyscy analitycy rynkowi donoszą, że ich ceny bardzo gwałtownie rosną!

Zobacz też:
Samsung ujawnił nową serię kart Nvidia – GeForce RTX 3050
Chia zajmuje już eksabajt przestrzeni dyskowej! Czy dyski SSD wkrótce podrożeją?