Seagate Exos X20 i IronWolf Pro – nowe dyski HDD o pojemności 20 TB!

Exos X20 i IronWolf Pro

Seagate zaprezentowało dwa nowe dyski HDD w swojej ofercie. Exos X20 i IronWolf Pro to potwory o pojemności 20 TB.

Mogłoby się wydawać, że dyski HDD odchodzą powoli w zapomnienie. W końcu każdy chce mieć w swoim komputerze nieco nowocześniejsze i co znacznie ważniejsze, szybsze SSD. Mimo wszystko, nie będzie to idealnie rozwiązanie w każdym przypadku. W momencie, w którym musimy przechować nieco większe ilości danych, to właśnie dyski twarde okazują się absolutnie niezastąpione.

Seagate również doskonale rozumie potrzeby rynku i użytkowników. Postanowili wypuścić więc dwa nowe modele o zawrotnej wręcz pojemności. Zarówno Exos X20 jak i IronWolf Pro pozwolą nam na zapisanie 20 TB danych. To wyniki absolutnie nieosiągalne dla dysków SSD. Oczywiście, są to produkty przeznaczone raczej na potrzeby specjalistyczne, takie jak archiwa czy centra danych.

Exos X20 o pojemności 20 TB umożliwia nam na zapisywanie danych z prędkością 285 MB/s i z opóźnieniem na poziomie 4,16 ms. Ciężko nie zauważyć, że nie jest to wcale rewelacyjny wynik. Ale cóż, chodzi tutaj o pojemność a nie o szybkość! IronWolf Pro może pochwalić się właściwie identycznymi wynikami, jest jednak nieco mniej wytrzymały.

No właśnie, skoro wspomnieliśmy już o wytrzymałości – średni czas bezawaryjnej pracy, czyli MTBF dla Exos X20 to zawrotne 2,5 miliona sekund. IronWolf Pro jest nieco słabszy, to „jedynie” 1,2 miliona sekund.

Co ciekawe, oba dyski nie są wcale przesadnie drogie. Za Exos X20 zapłacimy 670 dolarów, IronWolf Pro kosztuje za to 650 dol.

Zobacz też:
Eksperci ostrzegają: Dyski HDD wkrótce gwałtownie zdrożeją
Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!
Seagate kończy produkcję modelu Barracuda Pro i zapowiada dyski HDD HAMR 30 TB