Asus, MSI i Gigabyte zapowiadają lepszą dostępność GPU w 2022

Asus GPU

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich graczy. Asus, MSI i Gigabyte zapowiedzieli, że karty graficzne będą znacznie lepiej dostępne w 2022 roku.

Wszyscy wiemy doskonale, że sytuacja na rynku kart graficznych jest po prostu dramatyczna. Ceny nowych modeli są niemal dwukrotnie wyższe od tych sugerowanych przez producenta! Winny jest tutaj oczywiście globalny niedobór półprzewodników spowodowany pandemią COVID-19. Producenci zwyczajnie nie mają wystarczająco dużo części, aby sprostać popytowi.

Nie wolno zapomnieć też o kryptowalutach! Znaczna część kart graficznych trafia nie w ręce graczy, a prosto do kopalni. Producenci próbują odrobinę walczyć z tym procederem, ale ich dotychczasowe działania była raczej pokazowe.

Tymczasem, pojawia się bardzo konkretne światełko w tunelu. Asus, MSI i Gigabyte odnotowali znaczny wzrost dostaw pod koniec zeszłego roku. Agencja DigiTimes donosi, że mowa tutaj nawet o 10%. Z jednej strony to niewiele, ale każde wzrosty są wyjątkowo mile widziane.

Zarówno Asus jak i MSI i Gigabyte to jedni z największych producentów GPU na rynku. Wzrost o 10% w ich przypadku może naprawdę mocno dobić się na ogólnoświatowych dostawach. W dodatku, analitycy wskazują również, że powoli słabnie sam popyt. Prawdopodobnie spory wpływ mają na to spadające kursy kryptowalut i kolejne zakazy w wielu państwach.

Pamiętajmy też, że tuż za rogiem jest premiera kart graficznych od Intela. To wydarzenie również dość mocno wpłynie na cały rynek. Wygląda więc na to, że karty graficzne nareszcie będą nieco lepiej dostępne.

Zobacz też:
Nvidia RTX 3050 wyjdzie w dwóch wersjach – 4 i 8 GB
Intel Arc A380 została po raz pierwszy przetestowana
AMD: kryptowaluty nie wpływają zbyt mocno na dostępność GPU