RTX 3000 – karty graficzne Nvidii nigdy nie były tak tanie

rtx 3000

Nvidia kontynuuje przeceny swoich kart graficznych. Seria RTX 3000 nigdy nie była jeszcze aż tak tania.

O tym, że karty graficzne ciągle tanieją wiemy już od dawna. Powodem takiej sytuacji jest oczywiście kilka nakładających się na siebie czynników. Przede wszystkim, krach na rynku kryptowalut bardzo gwałtownie zmniejszył popyt na nowe karty i nasycił rynek wtórny. Do tego, mamy też dość poważny kryzys, który każe nieco lepiej zastanawiać się nad nieprzemyślanymi wydatkami.

Ciężko również nie zauważyć, że mało kto chce kupować teraz karty z serii RTX 3000. Zupełnie nowe i znacznie wydajniejsze RTX 4000 zadebiutują przecież już za kilka miesięcy! Nic zatem dziwnego, że gracze wolą zaczekać na lepsze modele. Generuje to jednak bardzo poważny problem dla Nvidii – przyznali już, że wyprodukowali za dużo kart a podaż przekroczyła popyt.

Oczywiście, rozwiązanie na nadmiar produktu może być tylko i wyłącznie jedno i jest nim obniżenie cen. Seria RTX 3000 nigdy nie była więc aż tak tania. To doskonały moment na zakupy, jeśli szukacie nieco bardziej budżetowego rozwiązania do swojego komputera. No dobrze, ale jak takim razie prezentują się obecnie średnie ceny?

Za flagowe RTX 3090 Ti zapłacimy obecnie około 1099 dolarów, a za RTX 3090 jedynie 959 dol. Równie ciekawie prezentuje się RTX 3080 Ti wycenione na 739 dolarów. Niestety, słabsze karty tanieją jak na razie znacznie wolniej – ich rynek jest znacznie większy i Nvidia ma mniejszy problem ze sprzedażą.  

Zobacz też:
RTX 4070 – Nvidia wciąż waha się co do specyfikacji
RTX 4090 jest już w masowej produkcji
Nvidia szykuje obniżkę cen kart graficznych z serii RTX 3000