Radeon RX 7000 – nowe karty trafią do sklepów w grudniu

Radeon RX 7000

Karty Radeon RX 7000 od AMD zaliczą drobne opóźnienie. Na sklepowe półki trafią one dopiero w grudniu tego roku.

Mamy za sobą premierę kart RTX 4000 od Nvidii. To jednak nie koniec emocji w tym roku. Już wkrótce zadebiutuje ich największa konkurencja, czyli seria Radeon RX 7000 od AMD. Wiemy już, że „czerwoni” postawili na dokładnie identyczną strategię marketingową – na samym początku zadebiutują jedynie dwie najmocniejsze karty.

AMD zapowiedziało, że na początku pojawi się po prostu flagowiec i „sub-flagowiec”. Prawdopodobnie mówimy więc o dwóch modelach opartych na GPU Navi 31, czyli odpowiednikach RTX 4090 i RTX 4080 pod względem mocy. Jeśli mielibyśmy strzelać, to będzie to po prostu Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7800 XT. Wykorzystają one zupełnie nową architekturę RDNA 3 i 384-bitową magistralę pamięci.

Wiemy już, że nowe karty z serii Radeon RX 7000 zostaną oficjalnie zapowiedziane mniej więcej za miesiąc, czyli w połowie listopada. Na sklepowe półki trafią jednak dopiero chwile przed świętami. Analitycy od dawna sugerują, że nie mają one żadnych szans pokonać RTX 4090 pod kątem wydajności. Z pewnością będziemy mogli jednak liczyć na nieco bardziej przystępne ceny.

Ciężko jednak nie zauważyć, że premiera w grudniu brzmi dość problematycznie. To bardzo napięty miesiąc pod kątem logistyki i dostaw. Należy liczyć się zatem z tym, że dostępność może nie być od razu na akceptowalnym dla nas poziomie.

Zobacz też:
RTX 4090 TITAN/Ti zostało w pełni anulowane
AMD obniżyło po cichu MSRP serii Ryzen 5000
Karty Radeon są już dostępne blisko MSRP Nvidia daleko w tyle