Karty Radeon są już dostępne blisko MSRP Nvidia daleko w tyle

Radeon RX 6700

Sytuacja na rynku kart graficznych jest najlepsza od ostatnich 3 lat. Karty Radeon tanieją jednak znacznie szybciej niż modele od Nvidii.

Jeśli planowaliście kupno karty graficznej, to moment jest już chyba jak najbardziej odpowiedni. Ceny nareszcie zaczęły się stabilizować i kupno nowego modelu w cenie sugerowanej przez producenta nie jest już czymś absolutnie niewykonalnym. Niestety, pojawiła się pewna bardzo wyraźna dysproporcja.

Karty Radeon RX 6000 od AMD faktycznie są już dostępne w cenach sugerowanych przez producenta. Czasami zapłacimy za nie około 5%, może 7% więcej, a czasami uda nam się nawet kupić je poniżej MSRP! To bez wątpienia doskonała wiadomość dla graczy – sklepy są pełne dość budżetowych modeli. Całkiem wydajnego Radeona RX 6500 XT kupimy już za niecały tysiąc złotych.

Niestety, nie możemy powiedzieć tego samego o kartach od Nvidii. Kupno nowej karty graficznej tej firmy w cenie sugerowanej przez producenta jest na ten moment dalej niewykonalne. W dodatku, za niektóre modele, takie jak chociażby wiekowe GTX 1650 Super zapłacimy nawet o 80% więcej niż powinniśmy. Seria RTX 3000 oscyluje średnio w okolicach 115% MSRP.

Wygląda wiec na to, że jak na razie zdecydowanie warto postawić na AMD i karty Radeon. Pozostaje jednak pytanie, co przyniesie nam przyszłość. Lada moment zadebiutuje przecież seria RTX 4000. Trzymajmy mocno kciuki, aby była dostępna w dość rozsądnych cenach. Niestety, nie brzmi to jak najprawdopodobniejszy scenariusz.

Zobacz też:
Final Fantasy VII Remake Intergrade zaliczyło udany start na platformie Steam
Ryzen 7000 – AMD oficjalnie zapowiada nowe procesory. 5,5 GHz!
Radeon RX 7900 XT podwoi wydajność modelu RX 6900 XT?