Steam Deck nie odpali jednak każdej gry z naszej biblioteki

Steam Deck

Wygląda na to, że Valve nas trochę okłamało. Steam Deck wcale nie będzie w stanie odpalić każdej gry z naszej biblioteki.

Już od pierwszej zapowiedzi, Valve cały czas reklamowało Steam Deck jako świetną alternatywę do gamingowego komputera. W końcu wizja była naprawdę ciekawa – możliwość uruchomienia każdej gry ze Steama na niewielkiej i przenośnej konsoli. W dodatku, kosztującej nieco mniej niż dobra karta graficzna.

Niestety, faktycznie było to zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. Wygląda na to, że pewnych tytułów wcale nie uda nam się uruchomić. Valve albo zostało źle zrozumiane, albo się pomyliło, albo celowo wprowadziło nas w błąd. Steam Deck faktycznie będzie w stanie udźwignąć każdą grę z naszej biblioteki pod względem samego hardware’u – jego oprogramowanie już niekoniecznie.

Wszystko to dlatego, że Steam Deck bazuje na SteamOS, czyli specjalnej dystrybucji Linuxa. Nie wszystkie gry są w stanie jeszcze się na nim uruchamiać. Jak na razie, niekompatybilnych jest przynajmniej 16 tysięcy tytułów. A to jakby nie patrzeć, o 16 tysięcy więcej niż obiecywało Valve. Niestety, na liście jest kilka naprawdę popularnych produkcji. Na Steam Deck nie zagramy min. w Apex Legends, Destiny 2, Fall Guys, PUGBa, Call of Duty czy For Honor.

Valve zapowiedziało jednak, że cały czas pracują nad swoim oprogramowaniem i być może ta sytuacja ulegnie w przyszłości zmianie. Nie obiecują jednak kompatybilności przed oficjalną premierą urządzenia. Cóż, gamingowy komputer zdecydowanie wypada na razie znacznie lepiej.

Zobacz też:
Valve i Nvidia zapewnią wsparcie dla DLSS na systemie Linux
Steam Survey: Z jakich kart graficznych korzystają gracze?
Humankind podbija Steama. Udany debiut produkcji Amplitude Studios