AMD podnosi ceny kart Radeon RX 6000 o 10%

AMD Logo

AMD ma dla nas fatalną wiadomość. Wygląda na to, że podnoszą ceny swoich wszystkich kart graficznych z serii Radeon RX 6000 o całe 10%.

Wszyscy doskonale już wiemy, że karty graficzne są obecnie absurdalnie wręcz drogie. Złożyły się na to tak naprawdę dwa czynniki: pandemia COVID-19 i rekordowe ceny kryptowalut. GPU brakuje na całym świecie, a producenci nie wyrabiają się z zamówieniami. W dodatku, cały czas rosną koszty części niezbędnych do ich wyprodukowania.

Skutek jest bardzo prosty – za niektóre karty graficzne płacimy już nawet 200% sugerowanej przez producenta ceny. Niestety nic nie zapowiada się jak na razie na jakiekolwiek zmiany. Przeciwnie, może być nawet gorzej.

AMD rzekomo planuje dość sporą podwyżkę cen. Wszystkie nowe dostawy kart z serii Radeon RX 6000 będą kosztowały około 10% więcej. Jest to spowodowane niedoborem komponentów i podnoszeniem cen przez producentów półprzewodników. Jedno jest natomiast pewne – jeśli podwyżka wejdzie w życie to będzie błyskawicznie przerzucona na konsumentów.

Ciężko jednak powiedzieć, żebyśmy się tego nie spodziewali. Jednym z głównych dostawców AMD jest tajwańskie TSMC, które niecały miesiąc temu podniosło wszystkie swoje ceny o od 10 do 20%. Producent Radeonów już wtedy informował nas, że najprawdopodobniej będą musieli zdecydować się na podobny krok. Operowali na zbyt niskiej marży.

Wygląda więc na to, że karty graficzne nie potanieją zbytnio w najbliższym czasie. Rozsądnym będzie założenie, że możemy liczyć na to dopiero w 2023 roku.

Zobacz też:
TSMC podnosi ceny wszystkich swoich produktów
Radeon RX 6500 XT i RX 6400 – AMD szykuje nowe „średniaki”
AMD chwali się rewelacyjnymi wynikami finansowymi