SPARKLE wraca na rynek kart graficznych z modelami Intel ARC

Sparkle ARC

Tajwańska firma SPARKLE wraca na rynek kart graficznych. Będą produkowali trzy modele z serii Intel ARC.

Być może nie słyszeliście nigdy wcześniej o firmie SPARKLE. To założone w 1992 w Tajwanie przedsiębiorstwo specjalizujące się w kartach graficznych i akcesoriach. Dość dawno temu zrezygnowali jednak z klasycznych, dedykowanych GPU. Ostatnia seria, jaką mieli w ofercie to Nvidia GeForce 600!

Nie oznacza to jednak, że firma zniknęła z rynku. Zamiast tego skupili się na specjalistycznych systemach wbudowanych. Są też jednym z ostatnich producentów, którzy wciąż korzystają z interfejsu PCI! Wygląda jednak na to, że chcą powrócić na nieco bardziej mainstreamowy rynek.

SPARKLE ogłosiło, że będą produkować aż 3 niereferencjne modele z serii Intel ARC Alchemist. Konkretniej będą to modele Arc A750 i ARC A380. Ten pierwszy zadebiutuje w dwóch wersjach – TITAN i ORC. Pierwsza z nich ma podkręcony do 2300 MHz zegar i wentylatory jako system chłodzenia. Druga ma nieco niższe taktowanie (2200 MHz) i 2 wentylatory. Najsłabszym modelem będzie oczywiście ELF, wykorzystujący GPU Arc A380. Znajdziemy w nim 6 GB pamięci VRAM i taktowanie zegara 2000 MHz.

Niestety, jak na razie nie znamy trzech bardzo ważnych szczegółów. Po pierwsze – kiedy? Data premiery wciąż jest zagadką. Po drugie, oczywiście za ile? Nie poznaliśmy też żadnych sugerowanych cen. Ostatni szczegół to to, czy planowana jest w ogóle dystrybucja w naszym kraju. Niestety, nie jest to zbyt pewne.

Zobacz też:
Arc Battlemage – znamy pierwsze przecieki o nowych kartach Intela
RTX 4060 Ti będzie tańsze niż zakładano?
AMD zaprezentuje wkrótce karty Radeon RX 7600 i RX 7700