Chińska firma Jingjia prezentuje swoje pierwsze karty graficzne

Jingjia Micro stworzyli własne karty graficzne

Wygląda na to, że na rynku kart graficznych może niespodziewanie pojawić się czwarty gracz. Chińska firma Jingjia pochwaliła się GPU o mocy porównywalnej do GTX 1080.

Rynek kart graficznych szykuje się już na nadchodzące GPU od Intela. Dotychczas mówiliśmy przecież o czymś w rodzaju duopolu pomiędzy AMD i Nvidią, zmiany będą więc naprawdę duże. Jak się jednak okazuje, dość po cichu wchodzi na niego również czwarty gracz. Choć w znacznie mniej imponującym stylu.

Jingjia Microelectronics to bardzo tajemnicza firma, o której wiemy bardzo niewiele. Jej głównym atutem i siłą napędową jest jednak gigantyczne wręcz wsparcie finansowe od chińskiego rządu. Od dawna stawiają oni na dynamiczny rozwój w sektorze elektronicznym.

Jak na razie, zaprezentowane przez Jingjia karty graficzne nie są wcale zbyt imponujące. Niemniej, to dalej olbrzymi sukces! JM9231 może pochwalić się mocą obliczeniową na poziomie 2 TFLOPS i 8 GB pamięci GDDR5 o przepustowości 256 GB/s. Jej maksymalne taktowanie to około 1500 MHz. Jak nietrudno zauważyć, jest to mniej więcej poziom GTX 1050.

Drugi zaprezentowany układ, czyli JM9271 jest już nieco mocniejszy. To aż 8 TFLOPS mocy obliczeniowej FP32, taktowanie 1800 MHz i 16 GB pamięci o przepustowości 512 GB/s. Pod kątem osiągów mówimy więc tutaj o GPU nieco lepszym od GTX 1080.

Oczywiście, karty graficzne produkcji Jingjia nie są przystosowane do żadnych gier komputerowych. Nie wspierają ani DirectX ani Vulkan API. Zostały stworzone raczej do celów naukowych i zastosowań profesjonalnych.

Zobacz też:
Komputer do gier bez karty graficznej – czy to się może udać?
Intel Alchemist pozwolą nam oficjalnie na overclocking
Karty graficzne sprzedają się rewelacyjnie – 123 mln. w kwartał