Intel wkrótce odeśle 11 generację Rocket Lake na emeryturę

Intel rocket lake

Intel ostatecznie kończy z litografią 14 mm. Znamy już datę zaprzestania produkcji serii Rocket Lake, czyli 11 generacji ich procesorów.

Znamy już oficjalnie datę odejścia na emeryturę procesorów Rocket Lake, czyli 11 generacji od Intela. Jest to równocześnie dość ważny moment – to ostatnia seria, w której firma wykorzystuje 14 mm. Była obecna ona w procesorach ich produkcji od 2014 roku. Ciężko więc nie zauważyć, że jest już nieco przestarzała. 9 lat to prawdziwa wieczność, jeśli mowa o rozwoju komputerów.

Zmiana litografii to jednak dość długi i skomplikowany proces. Dokładnie z tego powodu, ostatnia generacja wykorzystująca ten proces produkcyjny, czyli Rocket Lake zadebiutowała względnie niedawno, bo w 2021 roku. Tymczasem, Intel ogłosił, że już wkrótce przestanie ją produkować zamykając nieodwracalnie etap korzystania z litografii 14 mm.

Konkretniej rzecz ujmując, ostatnie procesory Rocket Lake zjadą z taśmy produkcyjnej 23 lutego 2024 roku. Ostatni moment na złożenie zamówień przez sklepy to jednak 25 sierpnia 2023 roku. Firma zastrzega też, że po tej dacie nie będzie przyjmowała już zwrotów a wszystkie zakupy są ostateczne.

W sumie Intel wygasza więc dwadzieścia sześć procesorów, począwszy od słabego i5-11400F skończywszy na flagowcu i9-11900K. Co jednak ciekawe, na liście znalazły się też Xeony z serii W-1300 służące do wykorzystywania w stacjach roboczych. Oczywiście, podyktowane jest to tym, że wykorzystują one dokładnie tę samą architekturę. Ich dalsza produkcja nie miałaby więc żadnego sensu.

Zobacz też:
Intel Lunar Lake będzie generacją dla urządzeń mobilnych?
Arc A750 – Intel podniósł wydajność i obniżył cenę!
Intel wprowadził do sprzedaży dwa nowe procesory