Intel Lunar Lake będzie generacją dla urządzeń mobilnych?

Intel Lunar Lake

Intel zdradził kilka szczegółów o nadchodzącej generacji Lunar Lake. Wygląda na to, że będzie to architektura stworzona od całkowitych podstaw.

Intel co prawda dopiero niedawno wydał procesory z swojej 13 już generacji, ale firma cały czas patrzy daleko w przyszłość. Wiemy już od dawna, że w tym roku zadebiutuje Meteor Lake, będące niejako ulepszeniem 13 generacji. Nie otrzymamy w niej najprawdopodobniej 8 rdzeni performance. Na nowe topowe procesory będziemy musieli zaczekać do 2024 i generacji Arrow Lake wykorzystującej nową architekturę Lion Cove/Skymont.

Tymczasem, poznaliśmy trochę szczegółów o generacji Lunar Lake, która zadebiutuje najprawdopodobniej w 2025 roku. Przede wszystkim, Intel postawi na zupełnie nową architekturę i design stworzony od podstaw. Procesory mogą więc przynieść nam naprawdę spory skok wydajności.

Niestety, gracze i entuzjaści komputerów mogą nie być zachwyceni generacją Lunar Lake. Intel wyraźnie zaznaczył, że głównym celem nowej serii będzie zwiększenie wydajności w urządzeniach mobilnych. Skupią się zatem na segmencie procesorów charakteryzujących się niskim poborem mocy (do 15 W).

Istnieje zatem bardzo realny scenariusz, że nie otrzymamy procesorów Lunar Lake przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych! Nowa architektura pojawi się w takim scenariuszu dopiero w 2026 roku razem z kolejną generacją. Jak na razie są to jednak spekulacje, aczkolwiek poparte wypowiedziami wysoko postawionych pracowników Intela. Więcej szczegółów poznamy z pewnością już 26 stycznia, podczas ogłaszania wyników finansowych za IV kwartał 2022 roku.

Zobacz też:
Intel Core i9-13900KS oficjalnie – cena przyjemnie zaskakuje
Intel Battlemage – nowe karty mogą zadebiutować już w 2023
Meteor Lake – nowe procesory otrzymają socket LGA1851