Intel XeSS przetestowane – jest bardzo dobrze

Intel XeSS

Technologia skalowania obrazu Intel XeSS została nareszcie przetestowana. Wyniki są bardzo obiecujące.

Karty graficzne Intela to dość ciężki temat. Premiera była już wielokrotnie przesuwana, a pierwsze testy próbek inżynieryjnych nie napawają nas zbyt dużym optymizmem. W dodatku, tak naprawdę wciąż nie wiemy, kiedy pierwsze egzemplarze zadebiutują na półkach. Pesymistyczni analitycy mówią wręcz o katastrofie i o tym, że Intel wycofa się wkrótce z tego rynku.

Ale to tyle negatywów, skupmy się raczej na pozytywnych informacjach. Digital Foundry miało rzadką okazję przetestowania możliwości Intel XeSS, czyli ich autorskiej technologii skalowania obrazu będącej konkurencją dla DLSS i FSR od Nvidii i AMD. Podczas testu porównano wyniki karty Intel Arc A770 z RTX 3070 w grze Shadow of Tomb Raider.

Wyniki okazały się bardzo ciekawe, Intel XeSS to technologia mogąca bez najmniejszego problemu konkurować z DLSS 2.0 od Nvidii i FSR 2.0 od AMD. Digital Foundry nie znalazło żadnych poważnych mankamentów, a ogólne wyniki były zwyczajnie bardzo dobre. W trybie Performance 4K wydajność wzrosła nawet o 88% w stosunku do natywnej rozdzielczości. W trybie Ultra Quality udało się poprawić za to osiągi o 23%.  

Miejmy też na uwadze, że Intel XeSS nie jest jeszcze oficjalnie dostępny. Istnieje zatem spora szansa, że gotowy produkt zostanie jeszcze nieco bardziej usprawniony. Już tez jest jednak bardzo dobrze i z coraz większą niecierpliwością nie możemy doczekać się nowych kart od Intela.

Zobacz też:
Intel Arc A380 został podkręcony do 3,1 GHz!
Intel Arc A580 pojawiła się w pierwszym benchmarku
MSI prezentuje własną wersję karty Intel Arc A380