Intel Arc A380 został podkręcony do 3,1 GHz!

Intel Arc A380

Pewien Youtuber postanowił sprawdzić jak bardzo można podkręcić kartę Intel Arc A380. Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Pamiętacie jeszcze dość starą grę Crysis? Pomimo tego, że wyszła ona już piętnaście lat temu, to dalej wykorzystywana jest bardzo chętnie do sprawdzania jakości kart graficznych. Tymczasem, do pierwszych recenzentów zaczęły trafiać już karty Intel Arc A380. Wiemy już zatem, że jest to układ względnie dobry – doskonale poradził sobie z Crysisem na najwyższych ustawieniach graficznych osiągając płynne 60 FPSów.

Znacznie ciekawsze okazały się jednak wyniki overclockingu. Youtuber o nicku SkatterBencher postanowił sprawdzić, jak wiele można wyciągnąć z modelu Intel Arc A3080. W tym celu napisał swój własny program, który miał umożliwić mu pozbycie się narzuconych przez Intela limitów. Oficjalnie, kartę możemy podbić tylko do 2450 MHz.

Szybko okazało się jednak, że limity są po to, aby je łamać. Arc A380 udało się podkręcić aż do 3,1 GHz, co jest wynikiem zdecydowanie powyżej jakichkolwiek oczekiwań. Co ciekawe, Youtuber podniósł również przez pomyłkę napięcie aż do 2 V. Nie skończyło się to jednak jakimkolwiek uszkodzeniem karty graficznej.

Niestety, 3,1 GHz nie jest taktowaniem jakie można osiągnąć na stałe. Taki stan rzeczy trwał jedynie przez kilka sekund, a zegar bardzo szybko spadł do normalnych poziomów. Intel wyposażył swoją kartę w 4 limitery – trzy z nich są możliwe do usunięcia, ale ostatni wbudowany jest bezpośrednio w sterowniki.

Zobacz też:
Intel Arc A580 pojawiła się w pierwszym benchmarku
MSI prezentuje własną wersję karty Intel Arc A380
Arc A750 przetestowany w 48 grach – RTX 3060 pokonane