Nowy procesor i nowa grafika to nowa wydajność

Komputer, który rośnie z Twoim dzieckiem, może przyjąć bardzo okazałą, finalną formę, podobnie jak latorośl.

W tej części naszej akcji zaprezentuje Ci możliwości maszyny, która byłaby idealnym zakończeniem opisywanego podczas jej biegu procesu.

Dzięki pierwszemu poradnikowi o tym, na czym nie oszczędzać w zestawie PC dowiedziałeś się już, że warto zainwestować w porządny fundament.

Taki ruch jest przede wszystkim oszczędnością w długim okresie, bo nie wymaga dla przykładu dokupowania mocniejszego zasilacza przy zmianie karty graficznej, gdy przyjdzie już na nią pora.

Co więcej, sięgnięcie po droższą jednostkę na wstępie pozwala czerpać od początku korzyści z jej wyższej klasy, która objawia się choćby cichszą pracą.

Gwarancje na droższe zasilacze miewają też lepsze warunki napraw (door-to-door) i potrafią sięgać 10 lat. Tańsze modele dostają raczej coś koło 2-3, więc już na tym przykładzie widać, że jeden porządny zasilacz może przetrwać parę słabszych.

Jak więc widzisz, filozofia całkiem nieźle się broni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, link serwuję powyżej, a teraz przechodzę do meritum, czyli prezentacji wydajności PC opartego o AMD Ryzen 7 5800X i RTX 3080.

Jaką wydajność ma dorosły komputer?

Wydajność komputera można rozważać na wielu płaszczyznach, jednak na potrzeby tego materiału ograniczę się jedynie do tej „cywilnej”, a więc domowo-gamingowej.

Zdaje sobie przy tym sprawę, że karta graficzna za 7000 zł nie zagości pod wieloma strzechami, jednak świetnie reprezentuje wydajność, do której entuzjaści sprzętu komputerowego dążą.

Bardziej roztropnym ruchem byłoby dołożenie RTX 3060 do AMD Ryzen 5 5600G, którego efekt można obejrzeć po wejściu w link.

Nie zmienia to faktu, że RTX 3080 jest najbliższy „dorosłości” wśród kart graficznych, bo pojawił się wcześnie i długo był najmocniejszą propozycją dla graczy.

Jeżeli ktoś celuje w rozdzielczość 2160p i płynne działanie najnowszych gier, to większego wyboru od dawna nie ma.

64 FPS w Red Dead Redemption 2 przy praktycznie maksymalnych ustawieniach jakości w 4K robi piorunujące wrażenie, szczególnie oglądane z mniejszej, komputerowej odległości. Wówczas ostrość obrazu można porównać jedynie do brzytwy, jeżeli dysponuje się odpowiednim monitorem.

Podobnie perfekcyjnej płynności w 2160p można oczekiwać od Borderlands 3 i Horizon Zero Dawn.

Forza Horizon 4 w 4K dostarcza aż 143 FPS w średniej, co oznacza, że jest idealnym tytułem do grania na telewizorze o wysokim odświeżaniu. Dorosły komputer ma w końcu wiele zastosowań.

Po odpięciu od telewizora można z nim powrócić do biurka by uruchomić partię w CS:GO. Wówczas swoje efekty pokazuje zmiana procesora. AMD Ryzen 7 5800X jest jednym z najnowocześniejszych osiągnięć Czerwonych, posiadającym 8 rdzeni.

Przebijanie wartości 700 klatek na sekundę nie stanowi dla niego żadnego problemu, szczególnie ze wsparciem tak mocnej karty graficznej jak RTX 3080.

F1 2020 w 2160p na bardzo wysokich ustawieniach graficznych również przebiło magiczne 144 FPS, serwując średnią na poziomie 175. Zejście do rozdzielczości 1080p podbiło ilość klatek do 284, czyli odblokowało w pełni potencjał monitorów z odświeżaniem na poziomie 240 Hz.

Dorosły komputer wymaga dorosłego monitora

Komputer, który dorośnie z Twoim dzieckiem nie może być jedynym rozwijającym się aspektem jego stanowiska.

O tym, że do profilu użytkowania trzeba dobierać monitor, pisałem więcej przy okazji poradnika o zmianie procesora. Sekcja pomoże wybrać Ci jednostkę dobrą dla Twojego dziecka, a nie ogólnie.

Przy tak zaawansowanym komputerze jak Actina iCUE z AMD Ryzen 7 5800X i RTX 3080 na monitorze nie ma co oszczędzać, bo inaczej nie da się doświadczyć pełni jakości obrazu, którą dostarcza.

Co dalej z dorosłym komputerem?

Piękno dorosłego komputera polega na tym, że przez lata nic nie trzeba w nim zmieniać by grać na przyjemnym poziomie w najnowsze gry.

Wystarczy zapytać któregokolwiek z posiadaczy GTX 1080 Ti, wypuszczonego w marcu 2017.

Dzisiaj jego wydajność jest podobna do tego, co oferuje sobą najkorzystniejsza karta graficzna z tej generacji, czyli RTX 3060 Ti. To chyba mówi samo za siebie.

Jedyne, nad czym trzeba trzymać pieczę, to czyszczenie i konserwacja komputera. Mówię tutaj o odkurzaniu oraz wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze oraz karcie graficznej, gdy ich temperatury zaczną być zbyt wysokie.

Można to zrobić własnoręcznie lub zdać się na serwis, jednak interwał takiego podstawowego przeglądu nie powinien być dłuższy niż 3 lata, niezależnie od intensywności użytkowania.

Przy ocenie temperatury komponentów warto pamiętać też o tej, którą ma otoczenie. W lecie komputery „grzeją” się bardziej, zimą jest na odwrót. Jeżeli nie masz w domu klimatyzacji, doświadczasz tych wahań na własnej skórze.

Podsumowanie

Wchodzenie w dorosłość to nowe wyzwania i większa presja na dziecko. W takiej sytuacji warto też zadbać o to, by swój wolny czas spędzało w sposób, który pozwala mu od niej odpocząć.

Granie na komputerze jest bezsprzecznie jednym z nich, niezależenie od tego, czy nam się to podoba czy nie.

Nie jestem gotów napisać w tym materiale, że taka maszyna jest komuś potrzebna, bo idzie na informatykę. W większości przypadków jest to tylko wymówka do zakupu lepszego komputera do gier.

Nie zmienia to faktu, że idąc na informatykę czy inny trudny kierunek, nauki ma się dużo, podobnie jak presji na wyniki, więc taka odskocznia nie jest głupim pomysłem, a może być wręcz motywatorem.