Nowy rekord świata! 8888 MHz na pamięci RAM DDR5

Trident DDR5

Mamy nowy rekord częstotliwości taktowania pamięci RAM. G.Skill osiągnęło aż 8888 MHz na module DDR5 Trident Z5.

Wiemy już, że pamięć DDR5 przynosi nam prędkości nieosiągalne dla starych modułów DDR4. Wciąż jednak nie mamy tak naprawdę pojęcia, ile można rzeczywiście z nich wycisnąć. Kiedy Intel prezentował Alder Lake mowa była nawet o wynikach rzędu 12000 MHz, ale jak na razie to sfera marzeń i teoretyzowania.

Skupmy się więc na nieco bardziej rzeczywistych wynikach. G.Skill pochwalili się, że udało im się pobić absolutny rekord świata częstotliwości taktowania pamięci RAM. Wykręcili naprawdę elegancką liczbę, a konkretniej 8888 MHz. Naprawdę robi to spore wrażenie – wciąż jesteśmy przyzwyczajeni do wyników raczej rzędu 3200 MHz!

Aby osiągnąć tak świetny wynik G.Skill wykorzystali płytę główną ASUS ROG Maximus Z690 Apex i moduły Trident Z5 DDR5. Całość była chłodzona niesamowicie wydajnym systemem opartym na ciekłym azocie. Nie są to wyniki, które osiągniemy łatwo w domowym zaciszu!

Oczywiście, przy tak dużej przepustowości nie mieliśmy co spodziewać się najlepszych timingów. Opóźnienia były naprawdę spore – ustawiono je na 88-88-88-88-127-2, co nie byłoby wynikiem akceptowalnym w jakiejkolwiek innej sytuacji niż ekstremalny overclocking. Ale cóż, to coś w rodzaju sportu i rządzi się przecież swoimi własnymi prawami. Rekord to rekord i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Bardzo wątpliwe jednak, żeby rekord G.Skill utrzymał się dłużej niż kilka miesięcy. Z pewnością już wkrótce ktoś przekroczy magiczną barierę 10 000 MHz na pamięci DDR5. To tylko kwestia czasu.

Zobacz też:
Samsung prezentuje moduł pamięci DDR5 o pojemności 512 GB
Intel Raptor Lake zachowają pełne wsparcie dla pamięci DDR4
Alder Lake – znamy ceny nowych procesorów Intela