Samsung prezentuje moduł pamięci DDR5 o pojemności 512 GB

Samsung DDR5

Samsung zaprezentował swój najnowszy moduł pamięci DDR5. Udało im się osiągnąć zawrotną wręcz pojemność 512 GB.

Pomimo tego, że w dalszym ciągu nie istnieją płyty główne kompatybilne z modułami DDR5, to firmy są już w pełni przygotowane na ich premierę. Każdy szanujący się producent pamięci ma w swojej ofercie już przynajmniej kilka takich modułów. Samsung zaprezentował za to tym razem prawdziwego potwora o pojemności 512 GB.

Nowy moduł DDR5 Samsunga składa się tak naprawdę z ośmiu osobnych kości pamięci połączonych ze sobą technologią TSV. Polega ona na przeprowadzeniu połączenia bezpośrednio przez wafle krzemowe. To właśnie jej zastosowanie pozwoliło na osiągnięcie tak świetnego wyniku – dotychczas byliśmy ograniczeni do maksymalnie 4 kości na jeden moduł RAM.

Samsung wykorzystał też dość unikalną technologię umieszczania cienkich wafli krzemowych tuż obok siebie. Dzięki temu, przerwa pomiędzy kośćmi pamięci to jedynie 1 milimetr. Cały moduł jest więc stosunkowo wąski i nie zajmuje dużo miejsca.

Jak na pamięć DDR5 przystało, nowy moduł RAM Samsunga wymaga do pracy napięcia 1,1V. Nie ma więc tutaj żadnego zaskoczenia – jest dokładnie tak jak być powinno. Część producentów chwaliło się już „najszybszymi” modułami DDR5 nie dodając jednak przy tym, że wymagają wyższego napięcia, co niemal zupełnie mija się z celem.

Mimo wszystko, warto jednak pamiętać, że nowy moduł DDR5 Samsunga będzie przeznaczony raczej tylko i wyłącznie do zastosowań przemysłowych. Bardzo wątpliwe, żeby trafił kiedykolwiek na rynek konsumencki. Zresztą – czy jakikolwiek domowy komputer potrzebuje 512 GB pamięci RAM? Wątpliwe.

Zobacz też:
Samsung prezentuje swoje dyski SSD PCIe 5.0
Samsung ujawnił nową serię kart Nvidia – GeForce RTX 3050
Adata prezentuje najszybsze moduły pamięci RAM DDR5