Intel Raptor Lake zachowają pełne wsparcie dla pamięci DDR4

Intel Raptor Lake

Intel ma dobrą wiadomość dla użytkowników. Procesory 13 generacji, czyli Raptor Lake zachowają obsługę pamięci DRR4.

Co prawda to premiera Alder Lake jest w dalszym ciągu najważniejszym wydarzeniem w świecie komponentów komputerowych, ale zaczyna być już też głośno o jej następcy. Intel nie zamierza przecież spocząć na laurach i planuje już Raptor Lake, czyli 13 generację ich procesorów. Oczywiście, premiera jest jeszcze dość mocno odległa – wątpliwe, żeby był to nawet 2022 rok.

Niemniej, znamy już jedną bardzo ważną informację – Raptor Lake zachowa pełne wsparcie dla pamięci DRR4. To wbrew pozorom bardzo ważny news, który znacznie ułatwi nam rozsądne kompletowanie naszego wymarzonego PC. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy jeszcze pozostać przy DDR4, to mamy pewność, że nowe procesory Intela nam na to pozwolą. Oznacza to przynajmniej 5-6 lat względnego spokoju.

Przy okazji, oznacza to, że Raptor Lake będzie prawdopodobnie kompatybilna z płytami głównymi Z690, czyli najpopularniejszymi modelami na rynku. Z pewnością uzyskamy tez pełne wsparcie dla nadchodzących H670, H610 i B660. Zdecydowanie nie trzeba się więc martwić o to, że nasze komponenty staną się szybko przestarzałe.

Warto jednak dodać, że Raptor Lake nie będą aż tak dużą zmianą jak niedawne Alder Lake. Ulepszenia będą tym razem znacznie bardziej kosmetyczne i mowa tutaj głównie o zwiększonej liczbie rdzeni. Utrzymanie wsparcia dla DDR4 wydaje się więc bardzo naturalną decyzją. To jego brak byłby dla nas znacznie większą niespodzianką.

Zobacz też:
Samsung prezentuje moduł pamięci DDR5 o pojemności 512 GB
Alder Lake – mamy oficjalną zapowiedź nowych procesorów Intela!
Intel Alchemist – znamy przybliżone ceny dwóch kart graficznych