Pamięć RAM DDR5 nareszcie w akceptowalnych cenach

Pamięć DDR5

Pamięć RAM DDR5 cały czas tanieje. Czy nareszcie zbliża się dobra okazja na modernizację komputerów?

Pamięć RAM DDR5 jest już obecna na rynku od pewnego czasu, ale ciężko nie zauważyć, że gracze niespecjalnie się na nią rzucili. Oferuje ona co prawda bardzo atrakcyjną wydajność, ale stosunek jakości do ceny był zwyczajnie nieakceptowalny. Dodatkowo, przejście na nowe kości wymagało przecież zmiany całej płyty głównej.

Tymczasem, analitycy dzielą się z nami bardzo dobrymi wiadomościami. Pamięć RAM DDR5 jest już średnio o ponad 40% tańsza niż w momencie premiery. Szczególnie korzystnie prezentują się ceny modułów 8 GB. Klasyczny zestaw 2 x 8 GB możemy kupić już nawet za mniej niż 400 złotych. To niezwykle atrakcyjna cena, jeśli mówimy o kościach dobrej jakości. Podobnej klasy moduły DDR4 kosztują przecież dość podobne kwoty.

Czy możemy natomiast oczekiwać dalszych spadów? Analitycy są tutaj raczej ostrożni – wydaje się, że cena ustabilizuje się na dokładnie tym poziomie. Spadki były podyktowane niskim zainteresowaniem i bardzo wysokimi stanami magazynowymi. Sklepy starają się je utrzymać, ale nie mogą jednocześnie zbytnio ich przepełnić – obecne obniżki wydają się już wystarczająco atrakcyjne dla potencjalnych klientów.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że obecne ceny dość niebezpiecznie zbliżają się do kosztów produkcji, poniżej których siłą rzeczy nie mogą już spaść. Zdecydowanie nie ma sensu czekać zatem zbyt długo z zakupami – niższych cen możemy się po prostu nie doczekać.

Zobacz też:
RTX 4070 Ti – znamy pierwsze wyniki benchmarków
ASUS pobił rekord OC procesora – przełamali barierę 9 GHz!
AMD szykuje trzy nowe procesory z serii Ryzen 7000