ASUS pobił rekord podkręcania pamięci DDR5

Asus

ASUS pobił rekord prędkości pamięci RAM DDR5. Wyniki są naprawdę bardzo, ale to bardzo imponujące.

Overclocking zaczyna powoli przypominać nową dyscyplinę sportową. Użytkownicy na całym świecie prześcigają się w tym, kto osiągnie wyższe wyniki na danym sprzęcie. Szczególnie ciekawie wygląda jednak konkurencja pomiędzy poszczególnymi firmami. Chcą przecież udowodnić, że to właśnie ich produkt jest najlepszy na rynku.

W przypadku podkręcania pamięci DDR5 największą rolę pełni oczywiście płyta główna. Jak na razie, rekordy podkręcania ustanowiło MSI, które zostało jednak dość szybko pokonane przez Gibabyte. Tym razem, bank rozbił ASUS ze swoją płytą główną ROG Maximus Z690 APEX.  

Zestaw, na którym pobito rekord składał się z wspomnianej płyty głównej, procesora Intel Core i9-12900K i chłodzenia z ciekłego azotu. Przy opóźnieniach 127-120-120-120-127-2 udało się osiągnąć taktowanie 5275,9 Mhz. Niestety, nie podano jaką konkretnie kość udało się aż tak mocno podkręcić. Wiemy jedynie, że wykorzystano pojedynczy moduł o pojemności 16 GB.

Ciężko nie zauważyć, że wynik firmy ASUS jest po prostu imponujący. Niemniej, to raczej ciekawostka technologiczna, a nie coś, na czym skorzystają zwykli gracze. Tak czy inaczej, płyta ROG Maximus Z690 APEX nadaje się doskonale do podkręcania pamięci DDR5. Osiągniemy jednak po prostu nieco niższe wyniki niż ASUS. Nie mamy raczej przecież w domu systemu chłodzenia ciekłym azotem.

Należy się również spodziewać, że już wkrótce wynik ten może zostać pobity. Lada moment, swoje płyty główne kompatybilne z pamięcią DDR5 wypuści przecież AMD.

Zobacz też:
Pamięć DDR5 jest coraz tańsza i lepiej dostępna
Asus, MSI i Gigabyte zapowiadają lepszą dostępność GPU w 2022
AMD szykuje nowe procesory dla gniazda AM4