Poznajcie kolejną twarz akcji Komputer, który rozwija twoje pasje zorganizowanej przez firmę Actina.
To już ostatni artykuł przybliżający uczestników inicjatywy Komputer, który rozwija twoje pasje, w ramach której Actina przygotowała gotowe zestawy dla wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę czy to z tworzeniem muzyki (historię doświadczonego w tym temacie Piotra Stefańskiego poznaliście w pierwszym odcinku), streamowaniem (Michała Mosonia w poprzednim odcinku) i nagrywaniem podcastów, które stało się hobby Adama “Harpena” Berlika, czyli redaktora gram.pl, którego z pewnością kojarzycie z pr0gramu, gdzie występuje zwykle u boku Michała “Muradina” Grabowskiego.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że do nagrywania podcastów potrzebny jest wyłącznie mikrofon wraz z odpowiednio dobranymi słuchawkami. Trzeba przecież nie tylko mówić, ale i słyszeć drugą osobę czy też kolejne, bo zdarzało się nagrywać pr0gram także w trójkę, wspólnie z redaktorem naczelnym gram.pl, Michałem “Myszastym” Nowickim. Oczywiście to absolutna podstawa, wszak bez tego nie obejdzie się żaden odcinek. Niemniej warto mieć na uwadze fakt, że konieczne jest również posiadanie komunikatora (pr0gram rejestrujemy zwykle w formie zdalnej), dobrego łącza internetowego, programu do nagrywania dźwięku i kolejnej aplikacji, która umożliwi zmontowanie odcinka poprzez wycięcie zbędnych fragmentów (cisza, wtrącenia, niepotrzebne “yyyy”), itd.
Aby to wszystko działało, jak należy, trzeba dysponować dobrym sprzętem, który Adamowi dostarczany jest przez firmę Actina. Ktoś może powiedzieć, że w istocie do podcastów wystarczy biurowy komputer, bo wspomniane programy nie są szczególnie wymagające, a pliki dźwiękowe nie ważą zbyt wiele. I owszem, będzie miał rację. Tyle tylko, że jak doskonale wiecie, pr0gram to audycja internetowa o grach komputerowych.
W związku z powyższym Adam “Harpen” Berlik musi być ze wszystkim na bieżąco, czyli nie tylko czytać newsy czy artykuły w internecie, ale – choć raczej przede wszystkim – grać w najnowsze produkcje, które oczywiście wymagają komputera z procesorem, kartą graficzną, pamięcią RAM i dyskiem twardym z najwyższej półki. Tak, by móc zobaczyć wszystkie gry w najwyższych ustawieniach jakości grafiki. To bardzo czasochłonne zajęcie, zwłaszcza jeśli ktoś jest ambitny i zamierza przechodzić może nie wszystkie (bo to jest w ogóle nie do zrobienia), ale większość najciekawszych i najważniejszych tytułów, jakie pojawiają się na rynku.
Nagranie każdego odcinka pr0gramu jest więc poprzedzone licznymi przygotowaniami. Tym bardziej, że śledzenie wszystkiego, co dzieje się w branży gier wideo, przydaje się także w trakcie pisania recenzji czy artykułów na gram.pl.
Poza tym trzeba pamiętać, że aby uzyskać około 90-minut gotowego materiału (tyle zwykle trwa odcinek pr0gramu) należy poświęcić grubo ponad dwie godziny, a czasem więcej. Nie wszystko bowiem trafia na “antenę” – zdarzają się pomyłki, wpadki, trzeba niekiedy radzić sobie także z problemami technicznymi. Wszystko oczywiście w trosce o jak najwyższą jakość merytoryczną samej audycji, choć nie tylko.
Warto jeszcze raz podkreślić rolę, jaką spełnia dobry mikrofon. Nikt nie odsłucha nawet najlepszego podcastu, jeśli dźwięk będzie niskiej jakości. Odpowiedni sprzęt sprawia natomiast, że w pr0gramach dźwięk jest krystalicznie czysty, mimo że tak naprawdę nie rejestrujemy go w profesjonalnym studiu.
Jeśli kiedykolwiek myśleliście o tym, by spróbować swoich sił i nagrać podcast, musicie mieć świadomość, że wiedza, chęci i zaangażowanie to jedno. Tutaj możecie polegać wyłącznie na sobie. Drugą kwestię rozwiąże za was Actina, która przygotowała specjalne zestawy dla podcasterów, muzyków czy streamerów. Nie musicie więc zastanawiać się, jaki komputer będzie odpowiedni i czy zakupione przez was słuchawki lub mikrofon zdają egzamin w trakcie pracy. Tym zajęła się firma, która odpowiada za organizację akcji Komputer, który rozwija twoje pasje zachęcając wszystkich do tego, by zaczęli albo nagrywać audycje internetowe, komponować utwory czy też zademonstrować swoje umiejętności podczas transmisji na żywo.
Podcasty Adama „Harpena” Berlika znajdziecie pod poniższym linkiem:
Podcast pr0gram: https://anchor.fm/pr0gram