Radeon RX 7000 przebiją RTX 4000 pod względem wydajności?

Radeon RX 7000

Znany leaker Moore’s Law is Dead ujawnił bardzo ciekawe informacje. Wynika z nich, że nadchodzące karty graficzne Radeon RX 7000 znacznie przebiją serię RTX 4000.

Już wkrótce, bo w trzecim kwartale tego roku, zadebiutują nowe karty graficzne od AMD. Seria Radeon RX 7000 przyniesie nam olbrzymi skok pod względem wydajności. Jak wynika z przecieków, będzie on jednak znacznie większy niż mogliśmy się spodziewać. Nowe układy przebiją podobno pod tym względem nadchodzącą serię Nvidia RTX 4000.

Na samym początku zaznaczmy jednak wyraźnie, że są to tylko i wyłącznie plotki. Moore’s Law is Dead uznawany jest za bardzo wiarygodne źródło w kwestii przecieków, ale nawet jemu zdarzają się pomyłki. Do informacji należy więc podejść z pewną rezerwą.

No dobrze, zanim przejdziemy do samych przecieków, to przedstawmy kilka oficjalnie potwierdzonych informacji. Seria Radeon RX 7000 będzie oparta na architekturze RDNA 3. AMD wykorzysta też dwie różne litografie – 5 nm i 6 nm. Stawiają więc na technologię MCM.

Jeśli wierzyć natomiast plotkom, to najwydajniejszy model będzie miał aż 15360 procesorów strumieniowych! To trzykrotnie więcej od obecnie najmocniejszego Radeona RX 6900. Niemal na pewno oznacza to, że seria Radeon RX 7000 przebije RTX 4000 pod względem czystej wydajności. Technologia MCM zagwarantuje natomiast znacznie lepszą wydajność energetyczną.

Tak naprawdę, plotka wydaje się bardzo wiarygodna. Oczywiście, diabeł tkwi w szczegółach i wszystko może się jeszcze dość mocno zmienić.

Zobacz też:
Intel i AMD wstrzymują sprzedaż na terenie Rosji i Białorusi
RTX 4000 – znamy kolejne szczegóły. Robi się bardzo ciekawie!
Nvidia: hakerzy wykradli kod DLSS i blokady LHR