Samsung prezentuje swoje dyski SSD PCIe 5.0

Samsung PCIe 5.0 SSD

Samsung zaprezentował pierwsze detale o swojej nadchodzącej serii dysków SSD na rynek profesjonalny. Będą obsługiwały interfejs PCIe 5.0 x4.

Bez wątpienia, Samsung chce cały czas zajmować wysokie miejsce w wyścigu technologicznym. Tym razem, postanowili, że będą natychmiastowo gotowi na możliwości interfejsu PCIe 5.0. Ich dyski pojawią się na rynku, niemal równocześnie z pierwszymi platformami serwerowymi przystosowanymi do tej technologii.

Nowe produkty Samsunga będą dostępne w formacie E3.S 1T. Idealnie będą więc współgrać z nadchodzącymi platformami AMD EPYC Genoa i Intel Sapphire Rapids. Jak na razie nie znamy niestety zbyt wielu innych szczegółów technicznych.

Samsung zapowiedział jedynie, że wykorzystają pamięć TLC V-NAND 6 generacji. Oprócz tego, wykorzystają zupełnie nowy, nienazwany jeszcze autorski kontroler opracowany przez firmę.

Trudno nie zauważyć, że nie będą raczej produkty konsumenckie. Sam rozmiar, sugeruje, że stworzone zostały z myślą o jak najgęstszym rozmieszczeniu ich w serwerze. Znajdziemy je raczej w centrach danych niż domowych komputerach.

Na tę chwilę nie znamy ich żadnej specyfikacji pod kątem wydajności. Należy jednak założyć, że Samsung będzie chciał maksymalnie wykorzystać możliwości PCIe 5.0. Prawdopodobnie dostaniemy więc wydajność oscylującą wokół 14,5 – 15 GB/s. Każdy niższy wynik tak naprawdę by je dyskredytował, a wyższy jest wątpliwy do osiągnięcia. Maksimum oferowane przez PCIe 5.0 to 15,7 GB/s.

Najprawomocniej, nowe dyski SSD Samsunga zgodne z PCIe 5.0 wyjdą w pierwsze połowie 2022. Wcześniej byłyby po prostu bezużyteczne – nie istniałaby technologia w której mogłyby być użyte.

Zobacz też:
Fire Cuda 530 – najszybsze konsumenckie dyski SSD świata
Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!
Seagate stworzyło najszybszy dysk HDD świata – Mach.2 Exos