Seagate stworzyło najszybszy dysk HDD świata – Mach.2 Exos

Seagate Mach.2 Enox

Seagate ogłosiło, że stworzyli najszybszy dysk HDD świata. Niestety, w dalszym ciągu jest nieco wolniejszy od przeciętnych SDD.

Najnowszy produkt Seagate, czyli Mach.2 Exos to prawdziwe monstrum. Ma aż 14TB pojemności, prędkość obrotową 7200 obr./min i aż 256MB pamięci cache. Co jednak znacznie ważniejsze, bije wszelkie rekordy prędkości odczytu i zapisu danych w kategorii HDD. Udało się osiągnąć aż 524 MB/s z opóźnieniem 4,16 ms.

Jak nietrudno zauważyć, nie wydaje się to wcale tak dużo! Przeciętny dysk SSD który mamy w naszych komputerach dysponuje przecież bardzo podobnymi, jeśli nawet nie lepszymi osiągami. W dodatku, bez najmniejszego problemu kupimy nawet takie oscylujące w ogół 3000 MB/s. Po co więc Seagate w ogóle zdecydowało się tworzyć taki dysk HDD?

Mach.2 Exos nie jest zupełnie produktem skierowanym do zwykłych konsumentów. Firma od samego początku tworzyła go z myślą o dużych centrach danych czy serwerowniach. W tych zastosowaniach ma jedną gigantyczną przewagę nad SSD – cenę. Duże serwerownie wymagają często tysięcy urządzeń, SSD o pojemności powyżej 8TB to dalej olbrzymi wydatek.

Tak naprawdę, nawet gdybyśmy chcieli podłączyć Mach.2 Exos do naszego komputera, to może nam się nie udać. Wykorzystuje on interfejs SAS 12Gbps zamiast standardowego i dobrze nam znanego SATA 6Gbps.

Podwójny serwomechanizm w Mach.2 Exos

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: Jak Seagate osiągnął tak imponującą prędkość w dysku HDD? To wszystko zasługa wynalezionej przez nich technologii Mach.2. Umożliwia ona użycie jednocześnie dwóch serwomechanizmów pracujących w tym samym czasie.  

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo oczywistym rozwiązaniem, to jego opracowanie było naprawdę olbrzymim wyzwaniem. Przecież gdyby było to proste, to ktoś dawno by już na to wpadł.

Zobacz też:
MSI Afterburner – uważajcie na fałszywe oprogramowanie!
Dyski SSD są znacznie mniej awaryjne od HDD – mamy potwierdzenie!