PCIe 5.0 wygląda identycznie jak złącze zasilania w kartach Nvidii

PCIe 5.0

Nvidia wprowadziła niedawno nowe złącze zasilania do kart graficznych Ampere. Jak się okazuje, jest ono niemal identyczne co nadchodzące PCIe 5.0.

Ostatnia generacja GPU od Nvidii przyniosła nam jedną dość sporą niespodziankę. Firma zdecydowała się zmienić złącze zasilania, na 12-pinowe oparte na designie Molex Micro-Fit 3.0. Jak się okazuje, ta decyzja mogła być niesamowicie dobrze przemyślana.

Poznaliśmy już jak będzie wyglądało nachodzące złącze PCIe 5.0. W bardzo dużym skrócie – jest niemal identyczne co rozwiązanie Nvidii. Oba z nich opierają się na dokładnie tym samym projekcie! Wygląda więc na to, że firma doskonale „przewidziała przyszłość”.

Co ciekawe, powód tej decyzji w momencie premiery kart Ampere nie był zupełnie znany. Znaczna część producentów modeli niereferencyjnych pozostała więc przy tradycyjnych złączach 6 lub 8 pinowych. Niestety – nie będą one więc kompatybilne ze standardem PCIe 5.0.

PCIe 5.0 będzie w stanie dostarczać aż do 9 amperów przy zachowaniu jednocześnie 12 voltów. Jak możemy dość łatwo przeliczyć, przekłada się to na maksymalnie 648 watów mocy. Oznacza to, że przy dwóch portach możemy zapewnić karcie graficznej aż do 1275 watów. To olbrzymi wręcz postęp w stosunku do PCIe 4.0 – trzy ośmiopinowe złącza dawały zaledwie 525 W.

To, że PCIe 5.0 będzie standardem w kartach graficznych potwierdził również Asus. Ich nowy zasilacz Thor 1000 W wyposażony jest już we właśnie to złącze. Producent użył jednak dość sprytnego zabiegu – zastosował przejściówkę z dwóch złączy 8-pinowych w jedno 12-pinowe.

Zobacz też:
W Nvidia GeForce NOW możemy wypożyczyć już RTX 3080
Karty graficzne dalej drożeją. Płacimy nawet o 200% więcej.
Intel Alchemist – znamy przybliżone ceny dwóch kart graficznych