AMD kończy wsparcie dla architektury GCN

Karta graficzna AMD Fury

AMD oficjalnie ogłosiło zakończenie wsparcia dla kart graficznych z architekturą GCN. Najbliższa aktualizacja, będzie już niestety ich ostatnią.

Pomimo tego, że karty graficzne zaczynają już powoli tanieć, to dalej jest to bardzo zły moment na ogłoszenie zakończenia wsparcia starszych modeli. Niestety, ADM nie miało żadnej litości w tej kwestii. Już wkrótce wszystkie karty graficzne z architekturą GCN przestaną otrzymywać cykliczne aktualizacje. Oprócz tego, zakończyło się również wparcie dla systemu Windows 7, ale ciężko akurat się dziwić tej kwestii.

AMD przestanie wspierać serie Radeon 200, 300 i Fury

Które karty graficzne wykorzystują architekturę GCN? Niestety lista jest bardzo długa. Znajdziemy na niej wszystkie modele wyprodukowane przed serią RX 400. Musimy niestety więc pożegnać się z Radeon 200, 300 i całą rodziną Fury.

O ile decyzja o zakończeniu wsparcia dla serii Radeon 200 i 300 jest bardzo zrozumiała (mają one już prawie 10 lat) to dość zaskakuje obecność serii Fury na tej liście. Nie jest to oczywiście najnowszy i najnowocześniejszy sprzęt, ale ma jedynie 6 lat i był wydawany jako produkt high-endowy. Z całą pewnością, nie zaszkodziłyby mu jeszcze przynajmniej 2 lata pełnej sprawności.

Oczywiście AMD zapewniło, że pomimo tego, że nie są to już wspierane modele to w dalszym ciągu otrzymają w razie potrzeby aktualizacje naprawiające krytyczne błędy w bezpieczeństwie. Będziemy mogli więc używać tych podzespołów w pełni bezpiecznie, niemniej nie mamy już co liczyć na nowe sterowniki.

Pamiętajmy też, że brak wsparcia nie oznacza, że karty przestaną działać z istniejącymi już grami. Problemy mogą pojawić się dopiero przy nowych tytułach lub bardzo dużych aktualizacjach.

AMD opatentowało własne procesory hybrydowe
Steam Survey: AMD rośnie w siłę kosztem Intela