AMD podkręcało procesory Ryzen bez zgody użytkowników!

AMD Adrenalin

AMD oficjalnie przyznało się do błędu. Procesory Ryzen były podkręcane bez wiedzy samych użytkowników!

Kilka dni temu, w internecie pojawiła się dość niepokojąca informacja. Serwis Igor’s Lab wpadł na trop dość dużego błędu w oprogramowaniu Adrenalin. W połączeniu z modułem AMD Ryzen Master mogło ono zmieniać ustawienia procesora bez wiedzy użytkownika. Innymi słowy, nasz komputer sam podkręcał nasze podzespoły.

Błąd występował też tylko i wyłącznie w pewnej bardzo konkretnej konfiguracji – musieliśmy mieć procesor i kartę graficzną od AMD. Użytkownicy GeForce’ów mogli więc spać spokojnie! Błąd na szczęście nie był wcale aż tak poważny – wciąż działało zabezpieczenie, zapobiegające fizycznym uszkodzeniom. Niemniej, pod dużym obciążeniem procesory były niestabilne, ze względu na złe dostosowanie ustawień OC.

Tymczasem, AMD oficjalnie potwierdziło już, że do ich oprogramowania faktycznie wkradł się błąd. Jak na razie nie zaoferowali jednak żadnej aktualizacji, która miałaby go naprawić. Problem może być więc nieco poważniejszy niż mogłoby się wydawać i jego rozwiązanie zajmie jeszcze kilka dni. Jeśli macie więc oprogramowanie Adrenalin to uważajcie – wasz procesor może być podkręcany bez waszej wyraźniej zgody. To szczególnie problematyczne, jeśli nasz komputer nie ma zbyt dobrego systemu chłodzenia!

Jeśli chcecie uniknąć problemu, to możemy użyć programu Radeon Software Slimmer do usunięcia Ryzen Master SDK ze sterownika procesora graficznego. Warto jednak pamiętać, że nie jest to oficjalne rozwiązanie od AMD i wymaga to użycia oprogramowania firmy trzeciej i nadania mu sporego dostępu do naszego komputera.

Zobacz też:
Ryzen 7000 – AMD ruszy w tym miesiącu z masową produkcją?
Radeon RX 6400 – AMD szykuje kolejną budżetową kartę
Nvidia naprawiła poważny błąd w sterownikach Game Ready