AMD przekonuje, że potrzebujemy więcej pamięci VRAM w kartach

AMD

AMD postanowiło wbić małą szpilkę Nvidii. We wpisie na blogu podkreślają jak bardzo istotna jest pamięć VRAM w kartach graficznych.

Jak zapewne doskonale wiecie, AMD wygrywa dość mocno z Nvidią pod względem pamięci VRAM w swoich kartach graficznych. GeForce RTX 4080 ma przecież jedynie 16 GB podczas gdy Radeon RX 7900XTX może pochwalić się 24 GB. Różnice są zresztą podobne dla wszystkich pozostałych kart. Radeon RX 7900 XT ma aż 8 GB pamięci więcej niż RTX 4070 Ti. Wyjątkiem jest oczywiście RTX 4090, na które AMD nie ma żadnej odpowiedzi.

AMD opublikowało więc dość ciekawy artykuł na swoim blogu, w którym już na wstępie pokazują już, że w nowoczesnych grach w rozdzielczości 4K 16 GB pamięci VRAM należy uznać za rozsądne minimum. Stwierdzili też, że w Full HD potrzebujemy przynajmniej 8 GB a w 1440p – 12 GB. Są to zdecydowanie bardzo rozsądne i dość dobrze dobrane. Wyraźnie wynika z nich jednak, że karty od AMD są lepszym wyborem do gier.

Oczywiście, warto potraktować wszystko z lekkim przymrużeniem oka. AMD dość radośnie zapomniało o tym, że Nvidia korzysta z szybszych modułów GDDR6X. Różnice nie są więc aż tak kolosalne jak to opisują. Mają jednak sporo racji – pamięć VRAM to bardzo ważny element kart graficznych, którego nie możemy pomijać. Do porównań nie warto jednak wykorzystywać materiałów publikowanych przez same firmy produkujące GPU.

Zobacz też:
RTX 4070 – poznaliśmy już oficjalną wydajność według Nvidii
Radeon RX 6300 – AMD szykuje ostatnią kartę ze starej generacji?
Hot Wheels Unleashed z kolejnym kamieniem milowym. Ujawniono kilka statystyk