Radeon RX 6300 – AMD szykuje ostatnią kartę ze starej generacji?

Radeon RX 6300

AMD wyda kolejną kartę graficzną z serii Radeon 6000? W Chinach zadebiutować może budżetowy Radeon RX 6300.

Wygląda na to, że AMD nie pożegnało się jeszcze z poprzednią generacją kart graficznych, czyli z serią Radeon 6000. W Chinach do sprzedaży może trafić zupełnie nowy model, czyli Radeon RX 6300. Nie mówimy jednak tutaj raczej o pożegnaniu z fanfarami i dużą pompą. Jego możliwości są lekko mówiąc bardzo skromne. Cena jest za to bardzo, ale to bardzo atrakcyjna.

Jak na razie, AMD nie zapowiedziało nowej karty w pełni oficjalnie. Dostrzeżono ją jednak na platformie Goofish, na której bardzo często pojawiają się różne próbki inżynieryjne. Nie wiadomo też, czy Radeon RX 6300 trafi do sprzedaży dla zwykłych użytkowników czy jedynie dla producentów OEM.  

Tak czy inaczej, specyfikacja nie wygląda raczej najbardziej ciekawie. Radeon RX 6300 ma takie samo taktowanie co model 6300M, czyli 1512 MHz. Do tego mamy też pamięć VRAM 2 GB na 32-bitowej magistrali. Jej taktowanie wynosi 2000 MHz a przepustowość to 64 GB/s. Tak naprawdę, jedyna istotna różnica pomiędzy nową kartą a jej mobilną wersją to moc. Tym razem wynosi ona 32 W a nie jedynie 25 W.

Najciekawiej prezentuje się jednak cena. Z ogłoszenia wynika, że wynosi ona równowartość 250 złotych. Jeśli plotki okazałby się prawdziwe, byłaby to naprawdę niesamowicie budżetowa karta graficzna. Pytanie tylko czy byliby na nią chętni – w gry raczej na tym nie pogramy.

Zobacz też:
AMD nie chciało tworzyć konkurencji dla RTX 4090
AMD potwierdza wadliwą aktualizację sterowników Radeon
Karty Radeon są już dostępne blisko MSRP Nvidia daleko w tyle