AMD szykuje nowe procesory dla gniazda AM4

AMD AM4

AMD szykuje dla nas podobno zupełnie nowe procesory. W dodatku, mówimy o modelach opartych na gnieździe AM4!

Wydanie nowej generacji procesorów bardzo często oznacza również zmienienie socketu, czyli gniazda procesora. Oczywiście, jest to proces dość problematyczny dla samych użytkowników. Kupując procesor musimy przecież dołożyć do niego nową płytę główną. Wygląda jednak na to, że AMD nie zapomina o starszych konstrukcjach.

Od dawna wszystkie aktualne procesory od AMD wykorzystują socket AM4. Już wkrótce zmieni się to jednak, razem z ukazaniem się serii Ryzen 7000 opartej na gnieździe AM5. Firma zapowiedziała już jednak jakiś czas temu, że nie planują porzucić całkowicie starego i dobrego AM4. Najnowsze plotki zdecydowanie to potwierdzają.

AMD ma rzekomo w planach wypuścić kilka nowych procesorów opartych na architekturze Zen3D. Jak na razie, stworzyli na jej podstawie jedynie pojedynczy model – Ryzen 7 5800X3D. Został on dość ciepło przyjęty przez graczy, zwykłych użytkowników jak i recenzentów. Wygląda na to, że sukces ten zachęcił „czerwonych” do wydania kilku innych i nieco tańszych egzemplarzy.

Istnieje więc spora szansa, że po premierzy Ryzenów 7000 dostaniemy też kilka modeli opartych na architekturze Zen3D ze średniej półki cenowej. Najpewniej mowa więc o wersjach cztero lub sześciordzeniowych. Co jednak ciekawe, AMD rozważa również procesor Zen 4 wykorzystujący gniazdo AM4! Jeśli taka plotka okazałaby się prawdziwa, to z pewnością byłoby to naprawdę spore zaskoczenie. Z niecierpliwością czekamy już więc na pierwsze oficjalne informacje!

Zobacz też:
AMD prezentuje narzędzie do porównywania kart graficznych
Ryzen 7000 – znamy już datę premiery nowych procesorów
AMD podkręcało procesory Ryzen bez zgody użytkowników!