AMD zaprezentuje karty Radeon RX 7000 jeszcze w tym roku

AMD zapowiada karty radeon rx 7000

AMD ma dla nas świetną wiadomość. CEO firmy, Lisa Su, oficjalnie potwierdziła, że seria Radeon RX 7000 zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Ciężko nie zauważyć, że 2021 nie był dla AMD zbyt udanym rokiem. W kategorii procesorów dość mocno wyprzedził ich Intel, który sam zresztą przyznaje, że ogląda ich już tylko i wyłącznie „w lusterku wstecznym”. Tymczasem, w kategorii kart graficznych coraz bardziej dominuje Nvidia, która wypuszcza co chwila nowe modele.

AMD oczywiście nie przespało całego roku i zaliczyło kilka względnie ciekawych premier. Mowa tutaj jednak o odświeżonych starych układach, które wychodziły nieco lepiej lub nieco gorzej. W dużym skrócie – szału nie było. Firma mimo to zaliczyła jednak bardzo udany pod względem finansowym rok. Ciężko jednak nie zauważyć, że stawiają coraz mocniej na segment profesjonalny zapominając nieco o konsumenckim.

Na szczęście zmieni się to jeszcze w tym roku. Lisa Su oficjalnie zapowiedziała już, że wypuszczą w 2022 nową generację kart graficznych – Radeon RX 7000. Oczywiście, będą one oparte na architekturze RDNA 3. Prawdopodobnie nowe GPU będą wykonywane w hybrydowej litografii 5/6 nm i zostaną wyprodukowane między innymi przez TSMC.

Oczywiście, na ten moment nie znamy jeszcze żadnej ewentualnej specyfikacji kart Radeon RX 7000 ani nie wiemy nawet ile modeli ukaże się na rynku. Istnieje też drobna wątpliwość, czy w 2022 otrzymamy faktycznie fizyczne GPU czy jedynie ich zapowiedź. Słowa Lisy Su można interpretować na dwa sposoby.

Zobacz też:
AMD szykuje kolejną budżetową kartę – Radeon RX 6500
AM5 – wiemy już wszystko o nowym gnieździe od AMD
RTX 3090 Ti – Nvidii zabrakło części do produkcji nowego GPU