AMD zostało liderem w segmencie stacji roboczych

AMD Ryzen

AMD może pochwalić się kolejnym rewelacyjnym wynikiem. Stali się liderem w segmencie procesorów do stacji roboczych.

Jeśli chcielibyśmy szukać jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów w dziedzinie hardware’u to bez wątpienia powinniśmy spojrzeć na AMD. Jeszcze dwa lata temu, odpowiadali za około 5% wszystkich sprzedaży na rynku stacji roboczych. Dzisiaj, stali się już zdecydowanym liderem.

Kompleksowe badanie przeprowadziła firma Puget Systems, jeden z największych producentów stacji roboczych. Wypuścili niedawno bardzo szczegółowy raport, zawierający wszystkie wyniki i interesujące wnioski. Jak się okazuje, AMD zajmuje aż 60% tego rynku. Oczywiście wyniki mogą różnić się nieco u innych producentów, ale tendencja jest bardzo wyraźna – Intel stracił pozycję lidera.

Niewątpliwie bardzo duże znaczenie w tej kwestii miała pandemia COVID-19. W związku z nią, na świecie pojawił się olbrzymi problem z niedoborem komponentów. Jak się okazuje, to właśnie AMD rozegrało swoje karty znacznie lepiej niż Intel. Cała produkcja ich chipów odbywała się za pośrednictwem TSMC, podczas gdy Intel postawił na własną produkcję.

Warto tutaj dodać, że teoretycznie procesory Intela były znacznie lepiej dostępne na rynku, firma nie napotkała większych trudności z ich dostarczaniem. AMD bardzo zadbało jednak o segment profesjonalny i sprawiło, że nie wystąpiły nawet najmniejsze zakłócenia. Każdy opóźniony procent dostaw były natychmiast przejęty przez konkurencję. Ten rynek nie toleruje absolutnie żadnej próżni.

Wygląda na to, że strategia AMD okazała się bardzo skuteczna. Pomimo tego, że rynek stacji roboczych i urządzeń profesjonalnych nie jest tak medialny jak rynek konsumencki, to stanowi niesamowicie ważny filar operacji firmy. To duży, wartościowy i niezwykle chłonny segment, uzyskanie w nim tak znaczącej przewagi to jedna z najlepszych wiadomości dla firmy w tym roku.

Z pełnym raportem Puget Systems możemy zapoznać się tutaj.

Zobacz też:
AMD opatentowało własne procesory hybrydowe
Intel prezentuje Beast Canyon NUC – nowy komputer SFF