GTX 1630 – nowa karta od Nvidii zadebiutuje już 15 czerwca

GTX 1630

Najnowsza karta od Nvidii zadebiutuje na rynku już 15 czerwca tego roku. Oczywiście, mowa tutaj o niskobudżetowym układzie GTX 1630.

Zarówno AMD jak i Nvidia kończą powoli pewien etap i szykują się na nowe generacje ich kart graficznych. Obie firmy zdecydowały się wydać jednak jeszcze kilka egzemplarzy ze starszych serii. W przypadku AMD wyszło to po prostu wyjątkowo dobrze. Radeon RX 6500 XT czy RX 6950 XT zostały bardzo ciepło przyjęte przez użytkowników. Nvidia postanowiła więc zdecydować się na względnie podobny krok.

Już 15 czerwca zadebiutuje GTX 1630, czyli jeden z najsłabszych układów oparty na architekturze Turing. Ciężko nie zauważyć, że to prawdziwy powrót do przeszłości – ostatnia karta z tej serii zadebiutowała w 2019 roku. No dobrze, ale jak wygląda jej specyfikacja?

Na samym początku bardzo wyraźnie to zaznaczymy – nie jest to karta graficzna do gier. Jej wydajność jest znacznie słabsza niż ta i tak budżetowego modelu Radeon RX 6500 XT. Mamy tutaj zaledwie 512 jednostki CUDA i 4 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 12 Gb/s. Nowy model będzie więc dwa razy wolniejszy od GTX 1650 i wręcz lekko słabszy od GTX 1050 Ti.

Prawdopodobnie karta będzie miała jednak jeden bardzo duży atut – będzie po prostu bardzo tania. Mówimy zapewne o układzie do pracy z najmniej wymagającymi programami graficznymi, czy nawet po prostu do wyświetlania multimediów w przypadku braku GPU zintegrowanego z procesorem.

Zobacz też:
Nvidia GeForce poniżej ceny sugerowanej? To w 100% możliwe!
RTX 4000 – poznaliśmy harmonogram wydawniczy nowych kart
RTX 4000 – do sieci wyciekła pełna specyfikacja nowych kart