Intel: 32 gry z Denuvo nie zadziałają na procesorach Alder Lake

Denuvo

Niestety, stało się to co podejrzewaliśmy już od kilku tygodni. Niektóre gry z Denuvo nie uruchomią się na procesorach Alder Lake.

Zabezpieczenia DRM to zmora nie tylko piratów komputerowych, ale niestety i uczciwych graczy. Wiele tytułów działa znacznie gorzej i wymaga stałego połączenia z internetem właśnie przez rozwiązania takie jak Denuvo. W dodatku, najczęściej okazuje się, że piraci i tak złamią prędzej czy później każdą grę, a zabezpieczenia opóźnią ich najwyżej o kilka dni.

Niemniej, developerzy dalej bardzo chętnie wykorzystują Denuvo w swoich grach. Jak się jednak okazuje, może to być teraz całkiem sporym problemem. Procesory Intel Alder Lake, czyli najnowsza generacja od „niebieskich” nie są kompatybilne z tym systemem. Niektóre gry zwyczajnie się na nich nie uruchomią.

Jak na razie, Intel potwierdził jedynie, że problemy z kompatybilnością dotyczą 32 tytułów. Nie zdradzili jednak dokładnej listy. Głównym podejrzanym z pewnością jest jednak Assassin’s Creed: Valhalla, użytkownicy zgłaszali już pierwsze problemy.

Prawdopodobnie dokładnie z tego powodu, wielu developerów usuwało ostatnio Denuvo ze swoich gier. 2K Games pozbyło się go z Mafii: Definitive Edition, Namco zrezygnowało z zabezpieczeń w Tekkenie 7, a Squre Enix usunęło je z Crysis Remastered. Ubisoft najwidoczniej nie dał się tak łatwo przekonać. Nie powinno to chyba jednak nikogo dziwić.

Oczywiście, problemy z Denuvo na Alder Lake są z pewnością jedynie przejściowe. Zapewne już w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy spodziewać się wielu aktualizacji. Problem w tym, że mogą jej dokonać jedynie developerzy odpowiedzialni za samą grę. Jeśli tytuł nie jest kompatybilny i nie jest już wspierany to niestety nie zagramy w niego na nowych procesorach.

Zobacz też:
Alder Lake – mamy oficjalną zapowiedź nowych procesorów Intela!
Call of Duty: Vanguard – zobaczcie klimatyczny kinowy zwiastun trybu Zombies
GOG.com zaprasza na nowe Środowe Łowy. Gry na PC taniej nawet o 80%