Intel Alchemist – znamy wygląd nadchodzących kart graficznych

Intel Alchemist

Wiemy już jak będą wyglądały karty Intel Alchemist. Pierwsze wiarygodne rendery wersji referencyjnych nareszcie wyciekły do sieci.

Premiera kart Intel Alchemist bez najmniejszych wątpliwości będzie jednym z większych wydarzeń w świecie gier komputerowych i hardware’u. Gracze szukający idealnego GPU dla siebie są jak na razie skazani na duopol AMD i Nvidii – żadnych innych modeli po prostu nie ma. Intel już wkrótce zatrzęsie jednak tym niezbyt dynamicznym rynkiem.

Tymczasem, wiemy już niemal na pewno, jak będą wyglądały nowe GPU Intela. Znany Youtuber Moore’s Law Is Dead opublikował na swoim kanale bardzo szczegółowe rendery deskopowej wersji karty graficznej Alchemist. Wyraźnie widzimy na nim, że wcześniejsze plotki okazały się w pełni prawdziwe – otrzymamy dość prostą konstrukcję z dwoma wentylatorami.

Cały system chłodzenia zajmuje dwa standardowe sloty. Poza wentylatorami znajdziemy tam dość spory radiator i backplate znacząco przewyższający rozmiarami samą płytkę drukowaną. Znajdziemy też na nim liczne otwory, prawdopodobnie mające na celu zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

Jeśli chodzi o zasilanie i złącza, to Alchemist będzie dość klasycznym produktem. Karta ma pokładzie dwa porty zasilające w formacie 8 + 6 pin. Do tego otrzymamy wejścia DisplayPort i jedno HDMI. Żadnych niespodzianek nie ma, ale w tej kwestii to akurat świetna wiadomość.

Niestety, przy okazji pojawiły się dość niepokojące plotki. Część leakerów twierdzi, że Intel Alchemist faktycznie wyjdą już na początku tego roku, ale nie w wersji deskopowej. Na nią mielibyśmy rzekomo poczekać aż do połowy 2022. Pozostaje wtedy pytanie, czy karty nie będą, aby już lekko przestarzałe w momencie premiery. Trzymajmy mocno kciuki, żeby tak się nie zdarzyło.

Zobacz też:
Intel Alchemist pozwolą nam oficjalnie na overclocking
Chińska firma Jingjia prezentuje swoje pierwsze karty graficzne
Karty graficzne znowu drożeją. 3DCenter ma dla nas złe wieści