Intel Arc Alchemist oficjalnie – znamy już 5 kart graficznych

Intel Arc Alchemist

Intel oficjalnie zaprezentował już kart graficzne Intel Arc Alchemist. To seria przeznaczona tylko i wyłącznie do laptopów – na desktopowe karty musimy jeszcze chwilę poczekać.

Na żaden produkt nie czekaliśmy chyba aż tak z niecierpliwością jak na karty graficzne Intel Arc. W końcu po raz pierwszy ktoś odważył się podnieść rękę na duopol Nvidii i AMD. W dodatku, zrobił to prawdziwy gigant – oczekiwania były i dalej zresztą są ogromne.

Tymczasem, Intel nareszcie pokazał już w 100% oficjalnie pięć pierwszych modelów. Niestety, mówimy jak na razie jedynie o układach przeznaczonych do laptopów. Niemniej, to bardzo dobry wyznacznik tego, czego możemy spodziewać się w wersjach desktopowych. Spójrzmy więc na najmocniejszy model, czyli Intel Arc A770M.

Przede wszystkim, mamy tutaj aż 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 512 GB/s. Sercem karty jest rdzeń ACM-G10 z 4096 procesorami strumieniowymi, 32 blokami Xe-Core i 32 rdzeniami do ray tracingu. To doskonała specyfikacja! Warto też zauważyć, że karta jest względnie energooszczędna – TGP to jedynie od 120 do 150 W zależnie od laptopa.

Kolejne modele nie są już oczywiście aż tak imponujące. Arc A730M to 3072 procesory strumieniowe i 12 GB pamięci GDDR6. A550M może pochwalić się 2048 procesorami i 8 GB pamięci VRAM. Kolejno mamy jeszcze A370M z 4 GB VRAM i 1024 procesorami i najsłabszy model, czyli A350M z 769 procesorami.

Ogólnie rzecz biorąc, Intel Arc zapowiadają się jak na razie bardzo dobrze. Zaczekajmy jednak do desktopowej premiery i pierwszych testów.

Zobacz też:
Nvidia wyprodukuje swoje karty graficzne w fabrykach Intela?
Intel Arc – laptop z nowym GPU trafił przez pomyłkę do sprzedaży
Intel i AMD wstrzymują sprzedaż na terenie Rosji i Białorusi