Intel oficjalnie zapowiada architekturę GPU Xe-HPG DG2

Xe-HPG DG2

Intel coraz mocniej szykuje się do wejścia na rynek kart graficznych. Firma oficjalnie zapowiedziała już architekturę Xe-HPG DG2.

Jeśli chcemy kupić nową kartę graficzną, nie mamy tak naprawdę zbyt dużego wyboru. Możemy zdecydować się albo na rozwiązana Nvidii albo AMD. Żadna inna firma nie liczy się na tym rynku i nie może nawet odrobinę dorównać osiągom obu gigantów.

Już wkrótce może się to jednak dość mocno zmienić. Do gry dołącza trzeci, olbrzymi gracz – Intel. Zakończył on już fazę testową i rozpoczął wysyłkę próbek pierwszych kart graficznych z serii Xe opartych na mikroarchitekturze Xe-HPG DG2. Z pewnością oznacza to, że już względnie wkrótce trafią one do masowej produkcji. Bardzo możliwe, że pierwsze egzemplarze dostaniemy jeszcze w tym roku.

Dodatkowo, wszyscy szczęśliwcy, którzy otrzymali już karty Odyssey mogą rozpoczynać ich rejestrację. Wkrótce Intel udostępni również prawdziwą platformę do testów. Zdecydowanie mówimy więc tutaj o już gotowym produkcie.

Jak na razie, nie znamy jednak zbyt wielu szczegółów technicznych o samych nadchodzących kartach graficznych. Niemal pewne jest za to architektura Xe-HPG DG2 będzie wspierała akcelerację ray tracingu dokładnie tak jak robią to karty Nvidii i AMD.

Wiemy też, że karty graficzne DG2, a przynajmniej część ich wariantów, będą wyposażone w aż 4096 procesorów strumieniowych i 16 GB pamięci GDDR6. Na samym początku będą dostępne w 5 wariantach.

Intel nieoficjalnie zapowiedział też, że najdroższa wersja ich nadchodzących kart graficznych będzie miała osiągi podobne, a nawet lepsze niż RTX 3080. Wygląda więc na to, że szykuje się duży hit!

Zobacz też:
Karty graficzne zaczynają tanieć. Podziękujmy Chinom
Intel planuje kupić SiFive – twórców architektury RISC-V